Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. februára 2018

Izrael si uctil diplomatov, ktorí počas vojny zachraňovali Židov



Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.



Zdieľať
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Foto: TASR/AP
Jeruzalem 5. februára (TASR) - Pamätník na poctu diplomatom, ktorí počas druhej svetovej vojny zachránili Židov, odhalili v pondelok pri budove izraelského ministerstva zahraničných vecí v Jeruzaleme. Informovala o tom agentúra AP.


Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo svojom príhovore zdôraznil "dôležitosť presného vykresľovania nacistickej genocídy židovského ľudu počas druhej svetovej vojny," napísal denník The Times of Israel.

"Pravdu o holokauste treba stále skúmať, vždy naň treba pamätať," povedal Netanjahu pred zahraničnými diplomatmi.

Dodal, že Izrael spolupracuje so svojimi partnermi po celom svete, aby obhajoval a odhaľoval pravdu o holokauste. Netanjahu uviedol, že Izrael to bude robiť "s každou krajinou, vrátane Poľska".

Netanjahu sa o Poľsku zmienil osobitne pre to, že vzťahy Izraela s touto krajinou naštrbila kontroverzná novela zákona o Ústave pamäti národa (IPN), ktorú prijal poľský parlament a ktorá by podľa kritikov mohol mariť bádanie o holokauste a obmedzovať slobodu slova.

Poľské vedenie zdôrazňuje, že Varšave ide o ochranu názvu štátu. Poľská vláda totiž ostro odmieta slovné spojenie "poľské koncentračné tábory" a podobné, z ktorých by mohlo vyplývať, že poľský štát alebo národ boli zodpovedné za existenciu táborov používaných nacistami na poľskom území v období druhej svetovej vojny. Počas nej v Poľsku zahynuli tri milióny tamojších Židov a ďalšie milióny Poliakov.

Pamätná stena je poctou 36 diplomatom z 21 krajín, ktorým bol pamätníkom holokaustu Jad va-šem udelený titul Spravodlivý medzi národmi udeľovaný Nežidom, ktorí počas druhej svetovej vojny riskovali svoj život, aby zachránili Židov. Najznámejším z nich je zrejme švédsky diplomat Raoul Wallenberg, ktorý počas svojho pôsobenia v Budapešti zachránil najmenej 20.000 Židov.

Pamätník je venovaný tým, ktorí "konali podľa svojho svedomia bez ohľadu na následky, ktoré to pre nich mohlo mať v osobnom alebo profesionálnom živote".

Na slávnostnom akte odhalenia pamätníka boli prítomní príbuzní zachránených Židov, ako aj veľvyslanci mnohých štátov: Nemecka, Litvy, Lotyšska, Estónska, Austrálie, Južnej Afriky, Británie, Švédska a Holandska. Na slávnosť bol pozvaný aj poľský veľvyslanec, ale ambasáda naň napokon vyslala kultúrneho atašé.

Poľsko má spomedzi všetkých krajín sveta najvyšší počet nositeľov titulu Spravodlivý medzi národmi. Nie je však medzi nimi žiaden diplomat, pretože Poľsko bolo v čase druhej svetovej vojny okupované a ako nezávislý štát de facto neexistovalo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nemecká prokuratúra chce doživotie pre moslima: Zavraždil manželku
<< predchádzajúci článok
Košická opera pripravuje Hoffmannove poviedky