Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. novembra 2009

Ivan Kmotrík ďakuje novembru za možnosť podnikať, píše FT



Podnikatelia, ktorí v súčasnosti patria k najbohatším mužom v stredoeurópskych krajinách, dnes priznávajú, že v období pádu komunizmu v roku 1989 si neuvedomovali, aké veľké zmeny nastávajú. ...



Zdieľať
BRATISLAVA 5. novembra (WEBNOVINY) - Podnikatelia, ktorí v súčasnosti patria k najbohatším mužom v stredoeurópskych krajinách, dnes priznávajú, že v období pádu komunizmu v roku 1989 si neuvedomovali, aké veľké zmeny nastávajú. Uvádza sa to v článku denníka Financial Times zverejnenom vo štvrtok na jeho internetovej stránke. Medzi tými, ktorých Financial Times oslovil, je aj slovenský podnikateľ Ivan Kmotrík, o ktorom denník napísal, že v čase pádu Berlínskeho múra mal 30 rokov a bol zamestnancom štátnej knižnej distribučnej firmy. Keď Kmotrík do postkomunistickej éry vstupoval, vôbec si neuvedomoval, aké ekonomické zmeny to prinesie. "Už som bol v tom čase dospelý, ale všetci sme rozmýšľali ako deti," cituje ho denník. "Ako ostatní, keď prišla revolúcia, som šiel na námestie a zvonil som kľúčmi, pretože sme verili, že príde Amerika a všetko bude v poriadku," povedal slovenský podnikateľ prestížnemu denníku. Kým sa trosky Berlínskeho múra odpratali, založil vydavateľstvo a bol na ceste stať sa jedným z najbohatších ľudí na Slovensku. Vydavateľstvo viedlo k tlačiarenstvu a distribúcii, v ktorej je jeho spoločnosť Mediaprint Kappa dnes najväčším domácim hráčom. "Myslím si, že musím roku 1989 ďakovať za možnosť podnikať a mať viac peňazí, ako by som inak mal, ale nemôžem povedať, že som šťastnejší," povedal Kmotrík pre Financial Times.


Podobne Poliak Leszek Czarnecki, jeden z najbohatších mužov v krajine, hoci podnikal už pred rokom 1989, dnes hovorí, že netušil, aké zmeny prichádzajú. "Samozrejme, tešil som sa, že komunistický systém sa končí, ale naozaj sme nemali predstavivosť, aby sme pochopili, aký vplyv bude mať na podnikanie zmena politického systému," povedal v sídle svojej spoločnosti Getin Holding group. Prekvapení rýchlosťou revolúcie boli aj českí podnikatelia Eduard Kučera a Pavel Baudiš, ktorí podnikajú v oblasti softvéru, pričom v roku 1989 začali založením družstva. O dva roky neskôr založili spoločnosť Alwil Software, ktorá je teraz jedným z najväčších producentov protivírusových programov na svete. Obaja však pôvodne predpokladali, že politické zmeny v roku 1989 budú mať menšie ekonomické dosahy. "Sloboda je oveľa dôležitejšia ako podnikanie," povedal Kučera. "Nikto neveril, že zmeny budú také rýchle a že komunizmus padne tak skoro," dodal.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
O ďalšom osude NCHZ rozhodnú podľa Jahnátka veritelia
<< predchádzajúci článok
Ministerstvo hospodárstva privatizačnú zmluvu ST zverejní