Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Komunálne voľby 2014

10. novembra 2014

IVAN: Do Banskej Bystrice potrebujeme dostať strategického ťahúňa



Miroslav Ivan kandiduje na primátora Banskej Bystrice za stranu Sloboda a Solidarita (SaS). Úspešný 48-ročný podnikateľ vybudoval firmu na "zelenej" lúke, začal podnikať od nuly. V čase ...



Zdieľať
Banská Bystrica 10. novembra (TASR) – Miroslav Ivan kandiduje na primátora Banskej Bystrice za stranu Sloboda a Solidarita (SaS). Úspešný 48-ročný podnikateľ vybudoval firmu na "zelenej" lúke, začal podnikať od nuly. V čase Mečiarovej vlády, ktorá, ako Ivan tvrdí, "dostala našu krajinu do druhej triedy v Európe", opustil s rodinou Slovensko a päť rokov žil v Kanade. Tesne pred začiatkom krízy firmu predal Švédom. Istý čas pracoval aj na ministerstve hospodárstva ako riaditeľ odboru strategických investícií. Je ženatý, má dve deti.


Prečo ste sa rozhodli kandidovať?

Dozrievalo to vo mne dlhšie, najmä keď som videl, ako súčasný primátor riadi mesto. Prvé úvahy prišli ešte pred župnými voľbami, keď som sa zúčastnil na debate kandidátov. Keď som videl, kto všetko kandiduje a chce riadiť župu so zhruba 120-miliónovým rozpočtom... Ale to je ten problém našej spoločnosti, že čím sú ľudia vzdelanejší a šikovnejší, o to viac majú posunutý prah sebakritiky. Potom tam zostanú len tí, ktorí sú niekým nahovorení a kto ich financuje. S naším tímom SaS sme sa zhodli, že pokiaľ nebude nasadený lepší kandidát, ktorého by sme podporili, pôjdem do toho ja. Trúfam si povedať, že mám na to predpoklady a manažérske schopnosti. Navyše, som finančne zabezpečený, čiže peniaze nie sú pre mňa motivácia. Nemám potrebu na tom zarábať.

Čo bude v prípade volebného úspechu vašou prioritou po nástupe do úradu?

Stretnem sa so zamestnancami a všetkými riadiacimi pracovníkmi, aby som sa dôkladne zoznámil s ich agendou a náplňou práce. Preverím si aktívne zmluvy, ktoré má mesto a vyvolám stretnutie s pracovníkmi spoločností, v ktorých má mesto podiel, aby som zistil, aké majú ekonomické výsledky. V mestských spoločnostiach sú nevyhnutné reformy. Od manažmentu očakávam výnosy, nie straty.

Z Banskej Bystrice chcete vytvoriť atraktívne mesto pre podnikateľov a nových investorov. Viete, ako ich sem dotiahnuť a vytvoriť pracovné príležitosti?

Trúfam si povedať, že viem. Mesto má svoje kompetencie a ďalšie štát. Medzi opatrenia, ktoré môžem urobiť aj bez poslancov, patrí zriadenie odboru vedeného profesionálmi, ktorých náplňou práce bude mať prehľad o investoroch, pritiahnuť ich sem a riešiť potreby podnikateľov. Rozhodne by som intenzívne komunikoval so SARIO (Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu) a dokonca by som im ponúkol aj prenájom kancelárie za euro len, aby sedeli vedľa mňa na chodbe a mal som od nich operatívne informácie o možných investoroch. Kliknite si na web mesta "Investičné príležitosti", nájdete tam šesť rokov starý dokument. Takto nikoho nepritiahnete. Stále sa hovorí o priemyselnom parku Šalková, ten je dobrý pre malé a stredné firmy. My sem potrebujeme dostať veľkého ťahúňa, ktorý na seba napojí malé subdodávateľské firmy z regiónu. Sme jediným krajským mestom, ktorý ho nemá. Taký potom dokáže potiahnuť šport aj kultúru. Určite by som rokoval aj s mestami Zvolen a Sliač o spoločnej stratégii.

Na zmeny v daňovej politike, ktoré by ste v prípade vášho úspechu chceli presadiť, už potrebujete aj podporu mestských poslancov...

Spoločne by sme mali prehodnotiť, či daň z nehnuteľnosti pre podnikateľov vo výške desaťnásobku toho, čo je pre obyvateľov, je správna. Či takým rozlišovaním podnikateľ – obyvateľ sa nerútime do záhuby. Darmo budeme mať nízke dane na byty, keď všetci odtiaľto odídu. Musí sa tu začať riešiť daň z nehnuteľnosti na priemyselné objekty. Dá sa presne vyšpecifikovať, ktoré chceme podporiť a ja som za to, aby sme podporili výrobné haly. Podnikateľská aliancia Slovenska každý rok vyhodnocuje poradie atraktivity miest, čo sa týka daňového zaťaženia v dani z nehnuteľnosti. Z asi 85 miest, a sú tam krajské i okresné, je Banská Bystrica niekde na 58. mieste. Vyššie daňové zaťaženie má už len Bratislava a jedno krajské mesto. Zvolen je pred nami asi o 15 priečok. Má o 25 percent nižšie daňové zaťaženie pre priemyselné stavby a podnikateľské subjekty. Tak sa nečudujme, že firma sa rozhodne ísť do Zvolena, ktorý je od nás 10-15 minút. Hoci má naše mesto relatívne znesiteľnú nezamestnanosť, je to len preto, že ľudia chodia do práce mimo mesta a na týždňovky alebo do Rakúska opatrovať starých ľudí. Toto sa musí zmeniť a dá sa to len vytvorením nových pracovných príležitostí.

Zverejníte náklady na kampaň a z akých zdrojov je hradená?

Všetci to nájdu na mojom webe, priebežne to aktualizujem. Z vlastných zdrojov som dal okolo 4000 eur a zo strany SaS som dostal asi 3500 eur. Myslím, že to je postačujúce na kampaň, aby sa ľudia dozvedeli, že kandidujem a aby ma spoznali. Ponúkam seba, svoje vzdelanie a skúsenosti. Nebudem kľačať na kolenách, aby mi tú funkciu dali, nie som na to odkázaný.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Električku do Dúbravky pustia v piatok, kolaudovať začnú neskôr
<< predchádzajúci článok
Ruská centrálna banka zrušila kontroly kurzu rubľa