Istá hladina alkoholu bude tolerovaná, drogy nie, tvrdí Raši
Hladina alkoholu v krvi, ktorá by mohla byť tolerovaná u šoférov, by nemala presiahnuť nameraných 0,21 promile. Podľa odborníkov z rezortu zdravotníctva je to hladina, ktorá neovplyvní schopnosti ...
BRATISLAVA 20. augusta (WEBNOVINY) - Hladina alkoholu v krvi, ktorá by mohla byť tolerovaná u šoférov, by nemala presiahnuť nameraných 0,21 promile. Podľa odborníkov z rezortu zdravotníctva je to hladina, ktorá neovplyvní schopnosti potrebné k riadeniu vozidla. Stanovenie tejto hladiny zabráni aj sankcionovaniu vodičov, ktorí pred jazdou užili nejaké lieky s obsahom alkoholu, alebo zjedli jedlo, kde sa alkohol používa na jeho prípravu v malom množstve. Niekedy bola pozitívna dychová skúška zapríčinená aj chybou v testovaní. Určením nízkej hranice množstva alkoholu v krvi u vodičov sa zaoberá novela zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb, ktorú dnes schválila vláda.
"Chceli sme sa vyhnúť tomu, aby napríklad vodič po dvoch nealkoholických pivách ihneď po ich konzumácii nafúkal," povedal dnes po rokovaní vlády minister zdravotníctva Richard Raši. Slovensko k tomuto kroku pristúpilo po odporúčaní Európskej komisie. "V 15 starých krajinách EÚ je tolerancia od 0,2 vo Švédsku do 0,8 promile vo Veľkej Británii," povedal šéf rezortu zdravotníctva. Toleranciu pri psychotropných látkach však Raši nepripúšťa. "Akákoľvek psychotropná látka v akomkoľvek množstve môže ovplyvniť riadenie a pozornosť vodičov," skonštatoval Raši.
Na kontrolu drog sa budú používať špeciálne jednorazové testery. "Majú stanoviť orientačnú hodnotu, ktorá by sa potom mala preverovať lekárskym vyšetrením," uviedol po rokovaní vlády minister vnútra Robert Kaliňák. Kaliňák si nemyslí, že ľudia budú zneužívať schválenú hranicu množstva alkoholu. "Aj doteraz bolo nepísané pravidlo do 0,03 promile. Bolo to na základe vyjadrenia lekárov," povedal Kaliňák. V súčasnosti však oficiálne stále platí nulová tolerancia na alkohol a rezort vnútra ako jeden z prvých navrhol tolerovať 0,2 promile alkoholu v krvi u vodičov. Táto hranica by mala byť už zakotvená v novom cestnom zákone, ktorý vetoval prezident SR a poslanci sa ním budú opätovne zaoberať v septembri.
Novela, ktorú dnes odobrila vláda, rieši aj vytváranie záchytných izieb pre opilcov. Tie v súčasnosti na Slovensku nefungujú a požiadavka na ich obnovenie vyšla od Únie miest a obcí Slovenska, od hlavného mesta Bratislava a od odborníkov. Do záchytky by mali umiestňovať tých, ktorí budú opití či drogovo omámení a budú porušovať verejný poriadok. Záchytnú izbu budú môcť prevádzkovať fyzické osoby či firmy po dohode s mestom alebo obcou. V minulosti záchytné izby či stanice spravoval rezort zdravotníctva. "Doteraz obce nemali legislatívnu možnosť zriadiť si záchytky. Nie je to povinnosť, ale možnosť obce," povedal Raši. Ten predpokladá, že záchytku si najskôr zriadi Bratislava. Podľa Rašiho treba rozlišovať, či opitý pacient potrebuje lekársku starostlivosť, alebo je len opitý a agresívny. "Určite nechceme pripustiť, to, aby vedľa pacientov, ktorí sa liečia, ležali agresívni, opití ľudia," povedal.
SITA