21. decembra 2015

Dvaja americkí astronauti z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) vystúpili dnes do otvoreného vesmíru, aby okrem iného uvoľnili zaseknutý mobilný dopravník, ktorý znemožňoval pripojenie ruskej nákladnej lode Progress MS plánované na stredu.
Foto: TASR/AP
Mys Canaveral 21. decembra (TASR) - Dvaja americkí astronauti z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) vystúpili dnes do otvoreného vesmíru, aby okrem iného uvoľnili zaseknutý mobilný dopravník, ktorý znemožňoval pripojenie ruskej nákladnej lode Progress MS plánované na stredu. Informovala o tom agentúra Reuters.
Uvoľnenie zaseknutého kontajnera slúžiaceho na dopravu materiálu pre posádku ISS bolo úlohou veliteľa ISS Scotta Kellyho a palubného inžiniera Timothyho Kopru. Obom sa to podarilo v priebehu približne 15 minút, takže počas výstupu narýchlo naplánovaného na približne 3,5 hodiny im zostal dostatok času na prípravu stanice na pripojenie nových modulov, uviedol veliteľ misie Rob Navias z Johnsonovho vesmírneho centra NASA v americkom Houstone.
Obaja astronauti majú bohaté skúsenosti s výstupmi do vesmíru. Kelly dnes absolvoval druhý výstup, Kopra druhý. Dnešný výstup bol zároveň 191. v dejinách ISS.
Loď Progress s nákladom smeruje k ISS
Ruská raketa Sojuz nesúca kozmickú loď Progress s 2,5 tonami nákladu pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) dnes úspešne odštartovala z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane. Informovala o tom ruská vesmírna agentúra Roskosmos.
Nákladná loď Progress MS je vybavená pokročilými komunikačnými a navádzacími technológiami a je vylepšenou verziou starších lodí Progress, uviedla agentúra Roskosmos na svojej internetovej stránke. Posádke ISS vezie okrem iného palivo, stlačený kyslík, jedlo a vodu.
Podobná misia zlyhala 28. apríla, keď raketa rovnakého typu minula svoju obežnú dráhu, takže s ňou nebolo možné nadviazať kontakt.
Nákladná loď by mala k vesmírnej stanici doraziť za dva dni. Spojí sa s ňou 23. decembra približne o 11.30 h SEČ.

Štart ruskej rakety Sojuz, ktorá nesie kozmickú loď Progress s 2,5 tonami nákladu pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane
Foto: TASR/AP
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR