Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. januára 2015

Islandský premiér očakáva, že parlament stiahne prihlášku do EÚ



Islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson oznámil, že očakáva, že parlament ostrovného štátu čoskoro prijme uznesenie o oficiálnom stiahnutí žiadosti o členstvo v Európskej únii. ...



Zdieľať
Foto: TASR/AP
Brusel 6. januára (TASR) - Islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson oznámil, že očakáva, že parlament ostrovného štátu čoskoro prijme uznesenie o oficiálnom stiahnutí žiadosti o členstvo v Európskej únii. Slová premiéra, ktorý sa vyjadril pre rozhlasovú stanicu Bylgjan, prebrali dnes viaceré európske médiá.


Island požiadal o členstvo v EÚ v roku 2009 po hlasovaní v parlamente, keď poslanci rozhodli o otvorení procesu prístupových rokovaní s Bruselom. Vtedajšie rozhodnutie islandských zákonodarcov bolo podmienené aj dozvukmi hospodárskej krízy, ktorá zasiahla krajinu v roku 2008.

Prístupové rokovania medzi Islandom a EÚ však boli pozastavené po všeobecných voľbách v apríli 2013. Rozhodla o tom nová vládna koalícia na žiadosť euroskeptickej Pokrokovej strany a Strany nezávislosti.

Odvtedy nebol zaznamenaný nijaký pokrok v prístupovom procese, aj keď Island bol zo strany Bruselu aj naďalej považovaný za kandidáta na členstvo v EÚ, pretože oficiálne svoju žiadosť nestiahol.

Vláda v Reykjavíku v minulom roku požiadala parlament, aby rozhodol v prospech stiahnutia prihlášky na členstvo v EÚ. Opozičné strany proti tomu protestovali. Opozícia žiada, aby sa otázka členstva v EÚ riešila prostredníctvom referenda.

V tomto roku, ako uviedol islandský premiér, bude politická a ekonomická situácia v krajine priaznivá na definitívne odmietnutie európske integračnej myšlienky. Právomoc stiahnuť prihlášku na členstvo v EÚ nemá vláda, ale zákonodarný zbor.

Island v rámci integračného procesu otvoril štyri prístupové kapitoly a dve zavrel. Legislatíva krajiny je kompatibilná so zákonmi EÚ. Island je členom Európskeho hospodárskeho priestoru (EHS) a patrí aj do schengenského priestoru.

Veľmi úzke vzťahy sú medzi Islandom a EÚ aj v ekonomickej oblasti, keď 78 percent islandského vývozu smeruje do EÚ a 52 percent dovozu je z krajín únie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Snehový Betlehem pri Rainerovej chate je pre málo snehu o čosi menší
<< predchádzajúci článok
Štart zásobovacieho letu k ISS na Floride na poslednú chvíľu zrušili