Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. apríla 2010

Islanďania: Popol bol z našej mŕtvej ekonomiky



Spôsob, akým sa malý Island dostal za posledné dva roky do povedomia európskej verejnosti, sa stal terčom mnohých vtipov tamojších obyvateľov. ...



Zdieľať
chrliaci krater Foto: AP Photo/Arnar Thorisson/Helicopter.is


REYKJAVÍK 21. apríla (WEBNOVINY) - Spôsob, akým sa malý Island dostal za posledné dva roky do povedomia európskej verejnosti, sa stal terčom mnohých vtipov tamojších obyvateľov. Ostrov v Atlantickom oceáne s takmer 320 tisíc obyvateľmi totiž najprv na jeseň 2008 stál na začiatku ekonomickej krízy na starom kontinente po tom, ako skrachovali tri tamojšie banky. V nich mali uložené svoje peniaze mnohí obyvatelia Európskej únie, predovšetkým Briti a Holanďania. Ich vlády požadovali vrátenie miliárd eur od islandskej vlády, prezident však vypísal referendum a v ňom v marci Islanďania rázne odmietli akékoľvek kompenzácie. Holandsko a Veľká Británia zostali v šoku, no to ešte nevedeli, čo príde o dva mesiace neskôr. Minulú stredu totiž vybuchla na ostrove sopka a jej vulkanický popol paralyzoval na niekoľko dní leteckú dopravu na celom kontinente.

Na paradoxnú situáciu, ako sa malému ostrovu podarilo ovplyvniť dianie v celej Európe, zareagovali tamojší obyvatelia mnohým vtipnými postrehmi. Jeden z nich hovorí o tom, že islandská abeceda nepozná písmeno C, preto Briti a Holanďania dostali namiesto cash (hotovosť) iba ash (popol). Ďalší hovorí o poslednom prianí islandskej ekonomiky pred tým, ako zomrela. Tým podľa jedného z humorných postrehov bolo, aby bol jej popol rozprášený nad Európou. Ďalší aforizmus naráža na fakt, že ostrov prakticky nemá žiadnu armádu - "Chcete napádať Island? Zatvoríme vám letiská." Paradoxným na celej situácií je aj fakt, že kým erupcia sopky priamo zasiala iba niekoľko stoviek islandských farmárov, po celom svete výrazne nabúrala plány a životy miliónov ľudí.

Podľa stredajších odhadov Medzinárodnej asociácie pre dopravné letectvo (IATA) prichádzali letecké spoločnosti pre popol v atmosfére denne o stovky miliónov eur a celkové škody sa tak vyšplhali až na 1,7 miliardy. V nich sú zahrnuté náklady spoločností na ubytovanie, občerstvenie a či zabezpečenie alternatívnej dopravy pre uviaznutých cestujúcich.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ARCR: Otvorený list pre politické strany Slovenska
<< predchádzajúci článok
Rokovanie o pomoci Grécku potrvá dva týždne