Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. marca 2010

Island v referende odškodnenie odmietol



Islanďania v sobotu v referende jednoznačne odmietli zaplatenie kompenzácií Británii a Holandsku za to, že odškodnili svojich občanov, ktorí boli ...



Zdieľať
Johanna Sigurdardóttiová

Foto: SITA/AP

REYKJAVÍK 7. marca (WEBNOVINY) - Islanďania v sobotu v referende jednoznačne odmietli zaplatenie kompenzácií Británii a Holandsku za to, že odškodnili svojich občanov, ktorí boli klientmi skrachovanej banky Icesave. Informovala o tom na základe čiastkových výsledkov vláda. Po spočítaní 32 percent odovzdaných hlasovacích lístkov sa proti takémuto kroku vyslovilo 93,1 percenta voličov, zatiaľ čo za hlasovalo len 1,6 percenta. "Počiatočné čísla ukazujú, že decembrový dodatok k zákonu týkajúcemu sa Icesave z augusta 2009 bude zrušený," uviedla vláda vo vyhlásení.

Na Islande sa v sobotu konalo prvé ľudové hlasovanie od roku 1944, keď sa krajina osamostatnila od Dánska. Islandská premiérka Johanna Sigurdardóttirová v piatok vyzvala obyvateľov, aby referendum ignorovali. Briti a Holanďania od islandskej vlády žiadajú vrátenie peňazí, ktorými odškodnili svojich občanov. Tí prišli o svoje úspory pri krachu Icesave v roku 2008. Islandský prezident Ólafur Ragnar Grímsson však v januári odmietol podpísať zákon o kompenzáciách a chcel, aby o ňom rozhodli Islanďania v referende. Prezident poukázal na fakt, že krajina takou sumou peňazí nedisponuje a bude si ich musieť zase iba požičať.

Podľa zákona schváleného islandským parlamentom by mal Island Británii a Holandsku vrátiť takmer štyri miliardy eur. Takú sumu totiž vynaložili obe krajiny na čiastočné odškodnenie viac ako 340 tisíc klientov islandskej banky, ktorá v dôsledku ekonomickej krízy zbankrotovala. Britov a Holanďanov vtedy lákala výhodnými podmienkami, ktoré však po vypuknutí finančnej krízy v roku 2008 nedokázala splniť.

Spor môže mať negatívny vplyv aj na ambície ostrova vstúpiť do Európskej únie a eurozóny, o čo Reykjavík požiadal minulý rok.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
IRAK: Útoky počas volieb neprežilo 16 ľudí
<< predchádzajúci článok
SaS považuje vlastenecký zákon za nepotrebný