Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. januára 2013

Islamisti v Mali sa rozdelili, jedna frakcia uvažuje o mieri



Malijská islamistická skupina Ansar Dine ovládajúca púštny sever krajiny sa rozdelila a frakcia, ktorá sa od nej oddelila, vo štvrtok uviedla, že je pripravená na mierové ...



Zdieľať
mali BAMAKO 24. januára (WEBNOVINY) - Malijská islamistická skupina Ansar Dine ovládajúca púštny sever krajiny sa rozdelila a frakcia, ktorá sa od nej oddelila, vo štvrtok uviedla, že je pripravená na mierové rokovania.


Novovytvorená islamská skupina Hnutie za Azawad uviedla v stanovisku, že odmieta všetky formy extrémizmu a terorizmu a je pripravená proti nim bojovať.

Hnutie, ktoré je podľa jeho predstaviteľov zložené z obyvateľov Mali, tiež uviedlo, že si želá "mierové riešenie pre Mali". Hnutie vyzvalo malijské úrady a Francúzsko, aby "ukončili vojnový stav v severovýchodných regiónoch Kidal a Menaka, ktoré okupujú, a tak vytvorili podmienky na politický dialóg".

Mali sa už od marca 2012 zmieta v politickej kríze, ktorú vyvolalo rozhodnutie armády zosadiť demokraticky zvoleného prezidenta Amadoua Toumaniho Tourého.

Obrazom: V Mali zasahovali francúzski vojaci



Dôvodom tohto kroku bola údajná neschopnosť dovtedajšieho vedenia čeliť povstaniu separatistov a moslimských fundamentalistov na severovýchode krajiny. Chunta po prevzatí moci pozastavila platnosť ústavy a rozpustila štátne inštitúcie, čím však vyvolala ešte väčší chaos, ktorý islamisti využili na ovládnutie severovýchodnej časti Mali.

Premiér Diarra v decembri rezignoval na svoju funkciu iba niekoľko hodín po tom, čo ho zatkli vojaci, ktorí stáli aj za marcovým pučom. Diarru zadržali v jeho dome v hlavnom meste Bamako, údajne na príkaz vodcu prevratu Amadoua Sanoga. Premiér mal práve odcestovať do Francúzska na zdravotnú prehliadku.

Obrazom: Boje v Mali



Diarra stál na čele prechodnej vlády národnej jednoty, ktorá však mala stupňujúce sa spory s vojakmi zodpovednými za puč. Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) odsúdila konanie armády v západoafrickej republike Mali, ktorá zadržala tamojšieho premiéra a vyvolala tak odstúpenie celej vlády.

V súčasnosti sa v Mali už nachádza tisícka vojakov zo západnej Afriky a Čadu, ktorí tvoria základ síl pripravujúcich sa pomôcť miestnej armáde v jej bojoch proti islamistom. V pondelok o tom informovali francúzske ozbrojené sily.

Afričanmi vedená medzinárodná podporná misia pre Mali (AFISMA), ktorú by v konečnom dôsledku malo tvoriť niekoľko tisíc vojakov, v súčasnosti pozostáva z 830 mužov zo západoafrických štátov, ako sú Togo, Benin, Niger a Nigéria a 170 členov čadskej armády. Tí spolupracujú aj s 2 150 francúzskymi vojakmi, ktorí rovnako pricestovali pomôcť Mali zbaviť sa islamistických extrémistov. Francúzi od začiatku svojej vzdušnej kampane z 11. januára uskutočnili vo svojej bývalej kolónii už viac 140 náletov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Spoločnosť SPP-distribúcia má nového šéfa
<< predchádzajúci článok
Mladého riaditeľa českej školy našli s prestrelenou hlavou