Rozhodnutie írskych voličov o neprijatí Lisabonskej zmluvy nesmie zastaviť rozširovanie Európskej únie. Zhodli sa na tom v sobotu účastníci Chorvátskeho summitu 2008, ktorý sa koná v Dubrovníku. Na ...
DUBROVNÍK 5. júla (WEBNOVINY) - Rozhodnutie írskych voličov o neprijatí Lisabonskej zmluvy nesmie zastaviť rozširovanie Európskej únie. Zhodli sa na tom v sobotu účastníci Chorvátskeho summitu 2008, ktorý sa koná v Dubrovníku. Na konferencii diskutujú významné osobnosti politického života o vízii európskej budúcnosti a možnosti zintenzívnenia spolupráce európskych krajín s krajinami juhovýchodnej Európy v kontexte ich snáh o vstup do EÚ a NATO.
Slovenský premiér Robert Fico na summite uviedol, že únia musí byť pripravená na skoré rozširovanie. Po írskom referende by sa podľa Fica inštitucionálne problémy EÚ nemali stať prioritou únie. Poukázal na to, že pre občanov EÚ je omnoho dôležitejšie vyriešiť problémy spojené s rastúcimi cenami palív a potravín. Slováci podľa neho platia za jedlo trikrát viac ako obyvatelia západnej Európy. EÚ by sa mala podľa neho zaujímať aj o to, ako zvýšiť stabilitu regiónu juhovýchodnej Európy. Práve vstup krajín tohto regiónu do EÚ by tomu prospel.
Proces ratifikácie Lisabonskej zmluvy musí podľa Fica pokračovať. Rovnaký názor vyjadril aj hostiteľ summitu, chorvátsky premiér Ivo Sanader. Podľa neho EÚ nemôže strácať čas, lebo jej rozširovanie je veľmi dôležité. "Pre budúcnosť Európy je rozširovanie EÚ smerom na Balkán dôležité," uviedol Sanader. Podľa neho nielen Chorvátsko, ale aj ostatné balkánske krajiny majú právo byť súčasťou Európy.
Albánsky premiér Sali Berisha hovoril aj o problémoch, ktoré EÚ jeho krajine najviac vyčíta. "Mali sme problémy s organizovaným zločinom, mali sme problémy s korupciou, ale zaviedli sme proti nim nulovú toleranciu a náš boj bol úspešný," vyhlásil. Práve vstup do únie by Albánsku podľa Berishu mohol pomôcť pri riešení otázok súvisiacich s organizovaným zločinom.
Rovnako ako ostatní účastníci stretnutia, aj premiér Čiernej Hory Milo Djukanovič považuje dokončenie procesu ratifikácie Lisabonskej zmluvy za nesmierne dôležité. Voči členstvu krajín regiónu juhovýchodnej Európy podľa neho "neexistuje žiadna iná alternatíva".
Podpredseda českej vlády pre európske záležitosti Alexander Vondra uviedol, že EÚ by sa mala vyvarovať tlaku na Írsko za jeho NIE Lisabonskej zmluve. "Nemala by strácať nervy," skôr by mu mala poskytnúť dosť času na to, aby samé zvážilo jeho neskoršie prijatie, povedal Vondra. "Rozširovanie (EÚ) musí pokračovať, či už s Lisabonskou zmluvou, alebo bez nej," dodal.
SITA