![]() |
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
![]() |
||||||
Utorok 4.3.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
![]() |
||||||
Meniny má Kazimír
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
![]() |
![]() ![]() ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
11. februára 2018
Irán si pripomína 39. výročie revolúcie z roku 1979
Iránci v Teheráne pália americkú vlajku počas slávnostného zhromaždenia pripomínajúceho 39. výročie revolúcie z roku 1979, 11. februára 2018.
Zdieľať

Iránska štátna televízia od nedeľňajšieho rána vysiela zábery zo slávnostných zhromaždení, ktoré sa konajú nielen v iránskej metropole Teherán, ale aj na ďalších miestach po celej krajine.
Demonštranti počas nich už tradične skandovali protiamerické a protiizraelské heslá a pálili americké vlajky vrátane portrétov prezidenta USA Donalda Trumpa.
Ako pripomenula AP, atmosféru osláv výročia revolúcie v tomto roku zatieňujú spomienky na nedávne masové celoštátne protivládne protesty, ktoré sa skončili násilím a zatýkaním opozičných aktivistov.
Podľa vyhlásenia poslanca iránskeho parlamentu Aliho Rezú Rahímího počas protivládnych protestov, ktoré Irán zachvátili v decembri a januári, bolo zadržaných takmer 5000 ľudí, pričom 492 osôb je stále vo väzení. Rahímí to uviedol začiatkom februára.
Iránci si každý rok pripomínajú 11. február 1979, keď stúpenci islamského duchovného ajatolláha Chomejního zvrhli režim, Spojenými štátmi podporovaného panovníka, šacha Rezu Pahlavího podporovaný Spojenými štátmi a nastolili islamskú republiku.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR