27. decembra 2019
Ilustračná snímka. Foto: TASR/APTeherán 27. decembra (TASR) - Iránske sily začali v piatok v severnej časti Indického oceánu prvé spoločné námorné cvičenie s Ruskom a Čínou. Informovala o tom iránska štátna televízia, ktorej údaje prevzala agentúra AP.
Štvordňové manévre, ktorých východiskovým bodom je iránsky prístav Čáhbahár na pobreží Ománskeho zálivu, majú byť zamerané na posilnenie bezpečnosti plavebných trás v danom regióne, citovala správa z vyjadrenia veliteľa iránskeho námorníctva Hosejna Chánzádího.
Hovorca čínskeho ministerstva obrany Wu Čchien ešte vo štvrtok povedal, že spoločné cvičenia s Iránom a Ruskom
"prehĺbia výmenu a spoluprácu medzi námornými silami týchto troch krajín". Čína podľa neho na cvičenia vyslala svoj raketový torpédoborec Si-ning.
Teherán sa snaží zintenzívniť vojenskú spoluprácu s Pekingom a Moskvou v čase, keď je Irán vystavený nebývalým hospodárskym sankciám zo strany Spojených štátov. Návštevy predstaviteľov čínskeho a ruského námorníctva v Iráne boli v posledných rokoch na vzostupe, poznamenala AP.
Podľa iránskej televízie prebiehajúce cvičenie ukazujú, že Irán nie je izolovaný ani po tom, ako Spojené štáty odstúpili od medzinárodnej dohody o iránskom jadrovom programe z roku 2015 a vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa vystupňovala protiiránske sankcie. Cvičenia sú tiež vnímané ako odozva na nedávne manévre Spojených štátov a ich regionálneho spojenca Saudskej Arábie, na ktorých sa zúčastnila takisto aj Čína.
Po náraste napätia v oblasti Perzského zálivu - okrem iného v dôsledku útokov na tankery a saudskoarabskú ropnú infraštruktúru - vyslali Spojené štáty do tohto regiónu ďalších svojich vojakov a dodatočné systémy protivzdušnej obrany.
V roku 2017 Irán vykonal spoločné námorné cvičenie s Čínou neďaleko strategického Hormuzského prielivu pri vstupe do Perzského zálivu, ktorým prechádza takmer tretina všetkej ropy vyvážanej po mori.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR