Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. septembra 2009

Irán nebude vyjednávať o zmrazení obohacovania uránu



Napriek ochote obnoviť rokovania o svojom jadrovom programe Irán naďalej neuvažuje o zmrazení sporného obohacovania uránu, ktoré tvorí jednu z hlavných požiadaviek západných mocností. Riaditeľ ...



Zdieľať
TEHERÁN 29. septembra (WEBNOVINY) - Napriek ochote obnoviť rokovania o svojom jadrovom programe Irán naďalej neuvažuje o zmrazení sporného obohacovania uránu, ktoré tvorí jednu z hlavných požiadaviek západných mocností. Riaditeľ Iránskej organizácie pre atómovú energiu Alí Akbar Sálehí to vyhlásil počas utorňajšieho stretnutia so skupinou novinárov pracujúcich pre medzinárodné médiá. Obohacovanie uránu pritom označil za "zvrchované právo" islamskej republiky.


"Ak máme právo obohacovať urán, ak máme právo upravovať urán, ak máme právo na výrobu paliva... budeme to robiť. Nezmrazíme ich. Toto je naše suverénne právo," povedal Sálehí. "Nebudeme vyjednávať o našich zvrchovaných právach," dodal. Výsledkom procesu obohacovania uránu je materiál, ktorý je možné použiť pri výrobe atómovej bomby. Po tom, ako islamská republika nesplnila viaceré ultimáta na jeho zastavenie, na ňu Bezpečnostná rada OSN uvalila tri súbory sankcií. Irán však trvá na tom, že podľa Zmluvy o nešírení jadrových zbraní má právo na výrobu jadrového paliva.

Minulý týždeň vyvolali rozruch správy, podľa ktorých Irán zatajil, že blízko mesta Kom južne od Teheránu buduje nové zariadenie na obohacovanie uránu. Iránski predstavitelia doteraz hovorili len o jedinom závode na obohacovanie uránu v meste Natanz, ktorý monitorujú inšpektori Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). Na údajné odhalenie reagovali tvrdením, že nové zariadenie nie je tajné a medzinárodnú agentúru o ňom informovali.

Sálehí v utorok povedal, že nový závod je "malý v porovnaní z Natanzom", kde v súčasnosti pracuje takmer 4600 uránových odstrediviek. Zatiaľ čo v prípade Natanzu ide o výrobu "priemyselného rozsahu", zariadenie pri Kome bude iba "rezervné", vysvetlil šéf iránskeho jadrového programu. Kontroverzná stavba sa podľa neho nachádza v horách pri vojenskej základni na diaľnici vedúcej do Komu, aby bola chránená pred prípadným útokom zo vzduchu. Dodal, že armáda už na mieste inštalovala "aktívne obranné systémy". Spojené štáty americké a Izrael totiž stále nevylúčili možnosť vojenského útoku na Irán, ktorý sa podľa nich snaží získať jadrové zbrane.

Irán vo štvrtok po viac ako ročnej prestávke obnoví rokovania so šiestimi svetovými mocnosťami, ktoré majú priniesť riešenia jadrového sporu. Hlavnou témou majú byť najnovšie iránske návrhy, v ktorých sa Teherán údajne vyjadruje k viacerým globálnym otázkam, nezaoberá sa však vlastným jadrovým programom. S Iránom bude rokovať päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN (USA, Británia, Francúzsko, Čína, Rusko) a Nemecko.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Návrh rozpočtu na vládu bez dohody sociálnych partnerov
<< predchádzajúci článok
Laboratórium pupočníkovej krvi oslavuje 10 rokov činnosti