Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. februára 2011

IRÁN: Haag povolal veľvyslanca, dôvod je prípad Bahrámíovej



Holandsko v pondelok povolalo do vlasti svojho veľvyslanca v Iráne, a zároveň si predvolalo na konzultácie iránskeho veľvyslanca v Holandsku v súvislosti s ...



Zdieľať
zahra bahramiova Zahra BahrámíováFoto: iranhumanrights.orgHAAG 7. februára (WEBNOVINY) - Holandsko v pondelok povolalo do vlasti svojho veľvyslanca v Iráne, a zároveň si predvolalo na konzultácie iránskeho veľvyslanca v Holandsku v súvislosti s prípadom Zahry Bahrámíovej, ktorú v Iráne popravili. Ženu následne pochovali na tajnom pohrebe, na ktorý nepozvali jej rodinných príslušníkov.


Bahrámíovú, ktorá mala dvojité iránsko-holandské občianstvo, popravili v Iráne koncom januára za predaj a prechovávanie drog. "Sme zdesení spôsobom, akým bolo zaobchádzané s pozostatkami pani Bahrámíovej, a protestujeme proti nedostatku úcty voči jej rodine," vyhlásil v pondelok v Haagu hovorca holandského ministerstva zahraničných vecí Bengt van Loosdrecht.

Holandský minister zahraničia Uri Rosenthal si 29. januára predvolal iránskeho veľvyslanca v Haagu potom, čo v Iráne obesili iránsko-holandskú občianku za predaj drog. Holandsko požadovalo od Teheránu vysvetlenie, keďže Bahrámiovú, ktorá sa narodila v Iráne a mala holandské občianstvo, pôvodne zatkli "z bezpečnostných dôvodov" počas protivládnych protestov v decembri 2009.

Ženu zadržali v čase protestov počas návštevy jej holandských príbuzných v Iráne. Prokuratúra tvrdí, že Bahrámiová (46) využívala svoje holandské kontakty na pašovanie drog do Iránu. Pri razii v jej dome polícia podľa nej našla 450 gramov kokaínu a 420 gramov ópia. Vyšetrovateľom Bahrámiová priznala predaj 150 gramov kokaínu v Iráne, za čo dostala trest smrti obesením. Holandsko chcelo obžalovanej poskytnúť právnikov, čo však iránske úrady nepovolili, keďže neuznávajú dvojité občianstvo. V prípade neúspešne intervenoval aj minister Rosenthal.

Ako informovala organizácia Medzinárodná kampaň za ľudské práva v Iráne na svojej internetovej stránke www.iranhumanrights.org, o tom, že poprava sa má uskutočniť, jej iránska právnička Jinoos Šarif Rázíová nevedela. "Som šokovaná. Absolútne som o tom nebola informovaná. Mali pritom jej právnika informovať, ale nestalo sa. Neviem, čo povedať. Iba to, že som šokovaná," povedala krátko po poprave Zahry 29. januára. Dcéra popravenej zároveň podľa vyjadrenia pre iránsku organizáciu odmietla obvinenia, za ktoré jej matku popravili.

Podľa organizácie nemenovaný zdroj informoval, že Zahru vypočúval protišpionážny tím iránskej spravodajskej služby. Preto je tu možnosť prvotného obvinenia z drogovej činnosti. Zdroj uviedol, že ju fyzicky aj psychicky mučili, aby sa prostredníctvom televízie priznala podľa vopred určeného scenára. "Moja mama vždy hovorila, že priznanie z nej vynútili a jej vystúpenie v televíznom interview bolo pripravené pod nátlakom, že bola donútená to urobiť, keďže jej sľúbili, že jej potom pomôžu," uviedla jej dcéra. V súvislosti s obvinením z prevážania drog do Iránu dodala, že nemôže tieto obvinenia akceptovať. "Moja mama na súde vypovedala, že bola pod nátklakom počas vypočúvania, preto to musela povedať. Moja mama sa o takéto veci vôbec nezaujímala. Ani nefajčila, nieto ešte, že by vlastnila drogy. Ako by sa niekto, kto sa zúčastňuje na povolebných zhromaždeniach a ohrozuje tak svoj život, mohol zapojiť do takýchto akcií proti svojej krajine?," uviedla.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
GRÉCKO: Lekári a farmaceuti sú proti úsporným opatreniam
<< predchádzajúci článok
PORTUGALSKO: Štrajk pracovníkov metra paralyzoval dopravu