Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. apríla 2007

Iracký premiér odmieta časový plán na odchod vojakov USA



Iracký premiér Núrí al-Málikí v utorok vyhlásil, že nie je nutné stanovovať časový plán na odchod amerických vojakov z jeho krajiny. "Nevidíme nutnosť časového plánu pre odchod. Pracujeme tak ...



Zdieľať

TOKIO 10. apríla (WEBNOVINY) - Iracký premiér Núrí al-Málikí v utorok vyhlásil, že nie je nutné stanovovať časový plán na odchod amerických vojakov z jeho krajiny. "Nevidíme nutnosť časového plánu pre odchod. Pracujeme tak rýchlo, ako môžeme," povedal al-Málikí novinárom počas návštevy Japonska. "Požiadavky na odchod vojakov sú demokratickým právom, ktoré rešpektujeme. Čo však nakoniec odchod určí, je to, ako si budeme istí pri preberaní zodpovednosti."

Návšteva al-Málikího sa koná dva týždne po návšteve irackého viceprezidenta Tárika al-Hašímího v Tokiu, podľa ktorého by koaličné sily pod vedením USA nemali z krajiny odísť, kým iracká armáda nebude vycvičená a pripravená prevziať úplnú zodpovednosť za bezpečnosť v krajine. Americký prezident George W. Bush a Kongres sú v spore pre návrh zákona, ktorý by stanovil časový plán na odchod vojakov z Iraku. Bush požiadal o vyše 100 miliárd dolárov na financovanie vojen v Iraku a Afganistane v tomto roku. Kongres tieto výdavky schválil, ale Senát pripojil ustanovenie vyzývajúce na stiahnutie väčšiny bojových síl USA do konca marca budúceho roka. Snemovňa reprezentantov žiada o stiahnutie vojakov do septembra 2008. Bush hovorí, že akýkoľvek zákon, ktorý by obsahoval takéto termíny, bude vetovať.

Iracký premiér sa v Japonsku zdrží do štvrtka. V pondelok Tokio a Bagdad podpísali dohody o pôžičkách v objeme 862 miliónov dolárov na štyri projekty na obnovu irackých zariadení na spracovanie a export ropy, obnovu závodu na výrobu umelých hnojív a na rekonštrukciu energetického sektora. V utorok podpísali dohody o ďalších dvoch pôžičkách v objeme 485 miliónov dolárov na projekty na zásobovanie vodou a elektrinou. Núrí al-Málikí sa stretol aj s cisárom Akihitom a poďakoval sa ministrovi obrany Fumiovi Kjumovi za japonskú podporu Iraku. Zároveň vyzval japonské firmy, aby opäť prišli podnikať do jeho krajiny.

Tokio podporilo Američanmi vedenú inváziu do Iraku a poskytlo vojakov na nebojovú humanitárnu misiu. V júli 2006 svojich vojakov stiahlo, ale rozšírilo vzdušné operácie z Kuvajtu. Koncom minulého mesiaca japonská vláda schválila predĺženie leteckej misie v Iraku o dva roky.

SITA, AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Okresný súd v Trnave má 1 500 prípadov starších ako päť rokov
<< predchádzajúci článok
USA berie Čínu pred WTO za pirátstvo