Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. decembra 2014

Investori nebudú môcť ovplyvňovať cenu svojich energií



Na snímke v popredí poslanec NRSR Martin Poliačik (SaS) Bratislava 11. decembra (TASR) - Poslanec NR SR za SaS Martin Poliačik chcel v návrhu novely zákona o energetike umožniť investorom zvážiť výhodnosť investície do vlastnej ...



Zdieľať
Na snímke v popredí poslanec NRSR Martin Poliačik (SaS) Bratislava 11. decembra (TASR) – Poslanec NR SR za SaS Martin Poliačik chcel v návrhu novely zákona o energetike umožniť investorom zvážiť výhodnosť investície do vlastnej distribučnej sústavy alebo siete a získať tak priamy vplyv na cenu energií. S návrhom však v pléne neuspel, Národná rada (NR) SR ho pri dnešnom hlasovaní neposunula do druhého čítania.


Poliačik chcel novelou dosiahnuť, aby sa pri investičnom zámere výstavby energetického zariadenia, distribučnej sústavy alebo distribučnej siete na vymedzenom území neprihliadalo na už existujúce alebo plánované distribučné sústavy. Podľa súčasného znenia zákona je totiž ich prítomnosť eliminačným faktorom a dôvodom pre ministerstvo na zamietnutie žiadosti o ich výstavbu.

"Investor tak momentálne stráca možnosť vybudovania si vlastnej distribučnej sústavy alebo distribučnej siete s priamym prístupom do prenosovej sústavy alebo prepravnej siete. Pokiaľ by mu toto bolo umožnené, vyhol by sa tak cene za distribúciu, ktorú si účtuje súčasný prevádzkovateľ distribučnej siete alebo distribučnej sústavy, a získal by tak možnosť túto významnú položku distribučných poplatkov si sám ovplyvňovať," zdôvodnil Poliačik.

Na posúdenie žiadosti investora a vydanie osvedčenia je dnes potrebné vyjadrenie prevádzkovateľa distribučnej sústavy alebo siete. Toto ustanovenie podľa zákonodarcu v praxi znamená právo veta a zamedzuje tak napríklad výrobným podnikom s vysokou spotrebou energií napojiť sa priamo na prenosovú sústavu alebo prepravnú sieť.

Opozičný poslanec zároveň upozornil, že významnou zložkou ceny energií sú práve distribučné poplatky, z ktorých cena za distribúciu účtovaná prevádzkovateľom distribučnej sústavy alebo siete je spravidla najvyššou položkou. "Najmä priemyselné podniky sa z tohto dôvodu sťažujú na vysoké ceny energií, ktoré ich produkciu v porovnaní s produkciou z iných štátov Európskej únie s nižšími cenami energií konkurenčne znevýhodňujú a priamo ich tým poškodzujú," argumentoval.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Jaceňuk žiada medzinárodných veriteľov o konferenciu o ďalšej pomoci
<< predchádzajúci článok
Živé zviera ostane vecou, kontrola množenia psov nebude