Investori majú stále veľký záujem o výstavbu novej jadrovej elektrárne
O výstavbu novej jadrovej elektrárne (JE) na Slovensku je podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka zo strany zahraničných investorov stále veľký záujem. "Je stále veľký záujem zahraničných ...
BRATISLAVA 7. mája (WEBNOVINY) - O výstavbu novej jadrovej elektrárne (JE) na Slovensku je podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka zo strany zahraničných investorov stále veľký záujem. "Je stále veľký záujem zahraničných investorov o výstavbu novej jadrovej elektrárne. Investori sa permanentne pýtajú, či sa veci na vláde pohli," uviedol pre agentúru SITA po rokovaní vlády minister Jahnátek. To, či do výstavby nového jadrového zdroja pôjde iba samostatne štát, alebo bude pri výstavbe jadrovej elektrárne spolupracovať so súkromným investorom sa rozhodne v jeseni tohto roku. "Dnes už máme aspoň jedno jasné, že v novembri tohto roku by sme chceli vydefinovať prípadného partnera pre tento projekt a do konca tohto roka chceme, aby vláda oficiálne schválila projekt výstavby nového zdroja," dodal Jahnátek.
Podľa ministra však štát bude mať v projekte rozhodujúci vplyv. "Nevylučujeme, že prípadný strategický investor nebude totožný s dodávateľom stavby. Čiže sú dvere otvorené. Treba rozdeliť, kto finančne vstúpi do tohto projektu, a aká technológia bude použitá," doplnil Jahnátek. O celom projekte by mala rozhodnúť štúdia realizovateľnosti (tzv. Feasibility study). Ako vyplýva z Návrhu možností zabezpečenia výstavby nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice, ktorý v stredu schválil vládny kabinet, v októbri tohto roku by mala štátna Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS) v spolupráci s rezortom hospodárstva začať pracovať na tejto štúdii. Prípravné práce, ktoré sa začnú na jeseň tohto roka by si mali vyžiadať 7,5 mld. Sk. Z toho najväčšiu položku budú predstavovať počiatočné náklady na realizáciu projektových prác v objeme 4 mld. Sk, náklady na personál si vyžiadajú asi 1,7 mld. Sk, Feasibility study by mala stáť približne 250 mil. Sk a dokumentácia potrebná pre EIA 350 mil. Sk. Financovanie prípravných prác by malo byť v tomto roku zabezpečené z prostriedkov firmy JAVYS.
Nová jadrová elektráreň by mala podľa odhadov ministerstva hospodárstva stáť približne 100 mld. Sk. Zatiaľ nie je jasné, ako sa bude výstavba jadrovej elektrárne financovať. Do úvahy prichádzajú podľa rezortu hospodárstva tri varianty. Novú jadrovú elektráreň možno postaví iba štátna firma JAVYS. Ako vyplýva z návrhu, ďalšou reálnou možnosťou ako zabezpečiť výstavbu jadrovej elektrárne je spoluúčasť strategického investora na projekte firmy JAVYS, pričom štát by si ponechal v projekte rozhodujúci vplyv. K tejto alternatíve výstavby sa prikláňa minister Jahnátek. Rezort hospodárstva vo svojom materiáli navrhol aj možnosť výstavby elektrárne bez účasti štátu.
Nová jadrová elektráreň by mala mať výkon 600 až 1 750 megawattov (MW). Postaviť by sa mala s najväčšou pravdepodobnosťou na mieste odstavovanej jadrovej elektrárne V1 Jaslovské Bohunice. V návrhu však rezort hospodárstva uvažuje aj nad ďalšími lokalitami v Mochovciach a v Kecerovciach pri Košiciach. Celkový proces výstavby novej jadrovej elektrárni by mal trvať približne 12 rokov, pričom prípravné práce sedem rokov a samotná výstavba päť rokov. "Konečné rozhodnutie o veľkosti a type nového jadrového zdroja môže byť definované po vypracovaní štúdia realizovateľnosti," uvádza ministerstvo hospodárstva. Rezort hospodárstva tvrdí, že ak by sa nerealizovala výstavba novej jadrovej elektrárne, tak by Slovensko v roku 2030 malo deficit inštalovaného výkonu na úrovni 6 tis. MW ročne.
SITA