Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. júna 2010

Investori chcú viac stabilitu ako nižšie dane



Daňový systém na Slovensku podľa zahraničných investorov nepotrebuje znižovanie sadzieb, ale väčšiu stabilitu. Vyplýva to z májového prieskumu spoločnosti ...



Zdieľať
danove riaditelstvo sr Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič BRATISLAVA 23. júna (WEBNOVINY) - Daňový systém na Slovensku podľa zahraničných investorov nepotrebuje znižovanie sadzieb, ale väčšiu stabilitu. Vyplýva to z májového prieskumu spoločnosti BMB Leitner, ktorý uskutočnila v spolupráci s Americkou obchodnou komorou na Slovensku, Slovensko-nemeckou obchodnou a priemyselnou komorou a Slovensko-rakúskou obchodnou komorou. Veľkým prínosom by preto podľa podnikateľov bolo, keby sa daňová legislatíva nemenila príliš často a na poslednú chvíľu.


Až 74 % zahraničných investorov na Slovensku totiž uviedlo, že výšku dane z príjmov považuje za nízku alebo primeranú. Na druhej strane však daňový systém považuje za stabilný a ľahko zrozumiteľný iba 40 % respondentov a takmer dve tretiny považujú daňový systém za zaťažujúci alebo veľmi zaťažujúci. Problémom sú podľa nich predovšetkým nedostatočné pravidlá aplikácie, časté zmeny legislatívy a nejasné ustanovenia. Hovorí o tom aj skutočnosť, že od roku 2004 bol zákon o dani z príjmov novelizovaný vyše 30-krát.

Celkovo v rámci daňového aj odvodového systému by podľa zahraničných investorov najviac pomohlo zníženie odvodového zaťaženia. Zníženie príspevkov na sociálne poistenie totiž ako najprospešnejšiu zmenu označilo až 32 % respondentov. Nasleduje lepšia stabilita daňovej legislatívy a redukcia administratívnych postupov. Na štvrtom mieste bola predvídateľná daňová politika a až na piatej priečke nasleduje zníženie sadzby dane z príjmov právnických osôb.

Samotná daňová správa je pritom podľa investorov príliš byrokratická. Na druhej strane za pozitívne posolstvo možno podľa Renáty Bláhovej z BMB Leitner označiť skutočnosť, že 70 % opýtaných nepovažuje daňové úrady za skorumpované. V boji s časovou náročnosťou administratívnych povinností sa podnikatelia jednoznačne vyjadrujú za prechod na elektronickú formu podávania tlačív a jednoznačne sú aj proti zvýšeniu daňových úradníkov. Ako dodala Bláhová na stredajšej tlačovej konferencii pri prezentácii výsledkov prieskumu, ani jeden z opýtaných investorov si totiž nemyslí, že by ich zvýšený počet pracovníkov daňovej správy nejako odbremenil.

Postavenie slovenského daňového systému s ostatnými krajinami podľa tohto prieskumu je otázne. Spoločnosť totiž takýto prieskum realizovala iba na Slovensku a v Rumunsku. V porovnaní s touto krajinou je však slovenský systém podľa Bláhovej na tom lepšie. A to napriek tomu, že Rumunsku majú rovnú daň iba 16-percentnú. Stále totiž majú napríklad daň z dividend či iné dane, ktoré sa na Slovensku pri daňovej reforme rušili. Aj preto v Rumunsku považuje daňový systém za účinný menej ako 20 % investorov, kým na Slovensku je to 44 % respondentov.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Lídri juhovýchodnej Európy rokujú o spolupráci
<< predchádzajúci článok
V hlavnom meste pribudnú nové cyklohliadky