Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Investície do bývania si treba plánovať



Nemalé finančné prostriedky na riešenie bytovej otázky potrebujú raz za čas nie len tí, ktorí si potrebujú zabezpečiť nové bývanie, ale ja tí, ktorí byt či dom zdedili alebo zostali žiť s ...



Zdieľať
bez nazvu BRATISLAVA 8. septembra (WBN/PR) - Nemalé finančné prostriedky na riešenie bytovej otázky potrebujú raz za čas nie len tí, ktorí si potrebujú zabezpečiť nové bývanie, ale ja tí, ktorí byt či dom zdedili alebo zostali žiť s rodičmi ako viacgeneračná rodina. Podľa odborníkov potrebuje obnovu alebo modernizáciu vo väčšom či menšom rozsahu každý dom približne raz za 10 až 15 rokov. Z toho je zrejmé, že otázka financovania bývania je celoživotnou záležitosťou a odpoveďou na ňu môže byť iba dlhodobé plánovanie. Každé obdobie života má pritom svoje špecifiká, ktoré vyžadujú iné riešenia. Jedinečný nástroj, ktorý vám pomôže prejsť cez všetky tieto etapy riešenia bývania, je systém stavebného sporenia.


Odborník na financovanie bývanie Kamil Timura, riaditeľ odbytu Prvej stavebnej sporiteľne pre vás zhrnul plánovanie financií na bývanie do niekoľkých základných bodov:

1. Dajte deťom základ do života
So sporením na zabezpečenie bývania treba začať čo najskôr. Ideálne je, ak ako rodičia začnete šetriť svojim deťom na bývanie už od narodenia, tak aby pri vstupe do dospelosti mali nasporenú sumu, s ktorou sa dá skutočne niečo podniknúť. V prípade stavebného sporenia Junior extra mladý sporiteľ okrem nasporeného základu získava aj nárok na úver až do výšky 50-tisíc eur a to bez skúmania bonity a nutnosti zakladať nehnuteľnosť. Navyše, počas celého obdobia dospievania má bezplatnú ochranu zo strany PSS. Tá v prípade smrti jedného alebo oboch rodičov dosporí maloletému klientovi až do polovice cieľovej sumy, maximálne do výšky 10-tisíc eur.

2. Sporte čo najvýhodnejšie
V súčasnosti existuje na finančnom trhu celý rad rôznych produktov, ktoré umožňujú klientom dlhodobo a bezpečne sporiť. Z hľadiska miery rizika, dosahovaného zhodnotenia vkladov a dostupnosti nasporených prostriedkov ponúka najvýhodnejšie podmienky práve systém stavebného sporenia. Každý klient má okrem vysokého úročenia vkladov až do 2 % ročne, aj nárok na štátnu prémiu. Zhodnotenie vkladov tak počas 6 rokov účelovo viazaného sporenia dosahuje v priemere ročne až 4,73 %. Pokiaľ rodina dokáže odkladať viac peňazí, než je minimálny ročný vklad pre získanie maximálnej štátnej prémie, je výhodné, ak majú uzatvorených viac zmlúv o stavebnom sporení, hoci aj na všetkých členov domácnosti. Keď príde čas na čerpanie úveru, je možné tieto zmluvy spojiť do jednej.

3. Stanovte si konkrétne ciele
V závislosti od životnej situácie, v ktorej sa vy a vaša rodina aktuálne nachádzate, si stanovujte konkrétne ciele, ktoré bude potrebné v súvislosti s bývaním riešiť. Je totiž veľký rozdiel v tom, či potrebujete peniaze na novú kuchynskú linku alebo na renováciu celého domu. Len vtedy ak v tom máte jasno, je možné presne nastaviť parametre stavebného sporenia – cieľovú sumu, aj dĺžku sporenia tak, aby ste sa k úveru dopracovali čo najrýchlejšie alebo za čo najvýhodnejších podmienok.

4. Rezervu si tvorte kontinuálne
V prípade, ak na realizáciu vašich plánov postačí už nasporená suma, stavebné sporenie nemusíte úplne zrušiť. Je lepšie rozdeliť zmluvu na dve. Jednu vypoviete aby vám sporiteľňa mohla uvoľniť peniaze a s druhou môžete pokračovať v sporení na ďalšie opravy či úpravy, ktoré budú potrebné v nasledujúcich rokoch. Môžete tak ušetriť na poplatkoch za založenie novej zmluvy, prípadne si zachováte výhodnú tarifu sporenia, ktorá už aktuálne nie je v ponuke.

5. Sporte a počkajte si na vhodnú chvíľu
Jednou z výhod zveľaďovania bývania je, že obvykle nejde o urgentné situácie, ktoré je nevyhnutné riešiť zo dňa na deň. Financovanie stavebných úprav je možné dlhodobo plánovať a zároveň pritom vystriehnuť tú najvhodnejšiu chvíľu, kedy sú úvery poskytované najvýhodnejšie, ako je to práve v súčanosti. Hoci úvery zo stavebných sporiteľní nepodliehajú takým častým zmenám ako úvery z komerčných bánk, aj stavebné sporiteľne sledujú vývoj na trhu a snažia sa ponúkať klientom výhodné akcie. Napríklad, v PSS od júla klesli úrokové sadzby na medziúvery až o 1,2 % p. a., a stavebné úvery sú až do konca augusta poskytované bez poplatkov za spracovanie.

6. Zbavte sa starých dlhov
Stavebné sporenie má svoje opodstatnenie aj v prípade, ak máte úplne nové bývanie, pričom ste pri jeho kúpe či stavbe čerpali úver s dlhou dobou splatnosti alebo aj menej výhodný spotrebný úver. V stavebnom sporení si môžete efektívne našetriť sumu potrebnú na predčasné splatenie iného účelového úveru na bývanie. Tak s pomocou staveného úveru dokážete refinancovať starý úver s vysokou alebo nepredvídateľne premenlivou úrokovou sadzbou.

7. Zabezpečte sa na starobu
Jednou z bezkonkurenčných výhod stavebného sporenia je, že po splnení zmluvne stanovených podmienok získava zákonný nárok na stavebný úver každý sporiteľ, bez obmedzenia veku. Vďaka tomu môžu s pomocou stavebnej sporiteľne svoje bývanie udržiavať v dobrom stave aj ľudia nad 60 rokov, ktorí by už inde úver nedostali. V prípade, že nasporené peniaze neminú ani nepožiadajú o úver, sú pre nich dobrou zábezpekou a prilepšením k dôchodku. Môžu si ich nechať vyplácať formou renty až po dobu šiestich rokov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ľudia podpísali petíciu za zachovanie linky z Bratislavy do Grobu
<< predchádzajúci článok
Väčšina kúpalísk ukončila sezónu