13. januára 2014
Praha 13. januára (TASR) - Reakcie českých podnikateľov na oslabenie koruny sú aj dva mesiace po intervencii Českej národnej banky (ČNB) skôr rozporuplné.
Foto: TASR/AP
Centrálni bankári však podľa všetkého napomohli budúcemu zavedeniu eura. Jeho zavedeniu údajne nebude brániť ani nastupujúca vláda Bohuslava Sobotku. Informoval o tom server
iDNES.cz.
Ako dnes pre MF DNES potvrdil Sobotka, reakcia českej ekonomiky na novembrovú devízovú intervenciu ČNB môže ukázať, že prepojenie Českej republiky s eurozónou je už také hlboké, že by bolo chybou prijatie eura príliš odkladať.
Nastupujúca vláda sa podľa Sobotku bude vo svojej hospodárskej politike snažiť neznemožniť prijatie eura v okamihu, keď to bude pre Česko výhodné. Prvý eurooptimista už čoskoro vstúpi aj medzi centrálnych bankárov. Na post Evy Zamrazilovej, ktorej sa vo februári končí 6-ročný mandát v bankovej rade ČNB, totiž prezident navrhne premiéra v demisii Jiřího Rusnoka.
"Som ČNB vďačný, že zbúrala mýtus veľkej silnej koruny," povedal pred časom v ironickej poznámke na intervenciu Rusnok. Práve skeptickí bankári zásahom, ktorým zrazili korunu na 5-ročné minimum, chceli pomôcť ekonomike, pomohli ale aj myšlienke zavedenia eura.
Nejednoznačný pocit z intervencie vyplynul aj zo širšieho prieskumu ČSOB zostaveného pre MF DNES na vzorke 500 českých malých a stredných podnikov. Podľa neho oslabenie koruny víta len 55 % vývozcov.
Okrem toho medzi exportérmi, ktorí oslabenie koruny väčšinou privítali, je takmer tretina firiem, ktorá sa obáva, že ich toto opatrenie poškodí. Dôvodom môže byť fakt, že v minulých rokoch sa proti pohybom kurzu zabezpečili a toto zabezpečenie sa teraz stalo dosť nevýhodným. "
Strata bude trvať tak dlho, ako dlho je firma v nevýhodnom kurze zabezpečená," pripustil predseda Asociácie exportérov Jiří Grunda.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR