Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. júla 2009

Internetové TV dostanú zákonné pravidlá



Internetové televízie sa dostanú pod zákonnú úpravu. Navrhuje to Ministerstvo kultúry (MK) SR v novele zákona o vysielaní a retransmisii, ktorú predkladá na stredajšie rokovanie vlády. Podľa návrhu ...



Zdieľať
BRATISLAVA 13. júla (WEBNOVINY) - Internetové televízie sa dostanú pod zákonnú úpravu. Navrhuje to Ministerstvo kultúry (MK) SR v novele zákona o vysielaní a retransmisii, ktorú predkladá na stredajšie rokovanie vlády. Podľa návrhu novely by sa zákon o vysielaní a retransmisii mal od 1. decembra tohto roka vzťahovať popri verejnoprávnych vysielateľoch (STV a SRo), súkromných televíziách a rádiách aj na internetových televíznych vysielateľov a poskytovateľov audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie (video na požiadanie). Návrh novely sa vzťahuje na vysielanie so zámerným časovým usporiadaním programu, ktorý môže sledovať široká verejnosť a vysielateľ ho poskytuje s cieľom verejnosť informovať, zabávať alebo vzdelávať. Podľa návrhu nebude vysielanie cez internet podmienené udelením licencie. Vysielateľ cez internet bude mať voči RVR oznamovaciu povinnosť. Úpravy zákona vyplývajú z povinnosti SR zosúladiť do 19. decembra svoju legislatívu s európskou smernicou z 11. decembra 2007 o televíznom vysielaní.


Navrhovaná regulácia vysielateľov cez internet je miernejšia ako pri ostatných vysielateľoch. Vysielatelia internetových TV napríklad nie sú povinní zabezpečiť všestrannosť informácií a pluralitu názorov alebo objektívnosť a nestrannosť spravodajstva a politicko-publicistických programov. Návrh novely zavádza nový pojem mediálna komerčná komunikácia, ktorý zahŕňa najmä reklamu, telenákup, sponzorovanie, programovú službu určenú výhradne na reklamu, vlastnú propagáciu, ale aj v našom právnom poriadku novú formu komerčného oznamu, a to umiestňovanie produktov v programoch. Umiestňovanie produktov sa pritom zakazuje v programoch určených pre maloletých do 12 rokov.

MK SR dostalo k novele 241 pripomienok, medzi nimi aj hromadnú pripomienku od vyše 600 ľudí, ktorej ministerstvo 12. júna v rozporovom konaní nevyhovelo. Rozpor počas neho “nebol odstránený, lebo obsah pripomienky verejnosti bol v rozpore s účelom smernice, ktorá sa má do právneho poriadku SR transponovať,“ informoval agentúru SITA hovorca MK SR Jozef Bednár.

Podľa signatárov pripomienky je zákonná regulácia, resp. kontrola internetových TV Radou pre vysielanie a retransmisiu (RVR) SR neodôvodneným zásah do slobody šírenia informácií. Regulácia rozhlasového a televízneho vysielania má podľa pripomienky význam v obmedzenom počte frekvencií na terestrické vysielanie, ktoré možno poskytnúť vysielateľom na základe licencií. V prípade internetu takéto obmedzenie neexistuje, prostredníctvom internetu môže vysielať neobmedzený počet vysielateľov, upozorňovali signatári. Návrh novely považujú za “nebezpečný prvý krok k zavádzaniu štátnych regulácií do slobodného prostredia internetu". Keďže povinnosť zaviesť istý regulačný rámec aj pre televízne vysielanie cez internet vyplýva z európskej smernice, signatári pripomienky navrhovali, aby sa regulácia vzťahovala iba na najväčších vysielateľov televízneho vysielania prostredníctvom internetu, ktorých vysielanie prijíma viac ako 30 % obyvateľov. MK SR na to argumentovalo tým, že smernica sa nevzťahuje na služby pre určitý počet ľudí, ale na služby čo informujú, zabávajú, alebo vzdelávajú širokú verejnosť. Podľa MK SR, "obmedzenie šírenia informácií v podobe navrhovanej regulácie nie je samoúčelné, ani neodôvodnené", rešpektuje podmienky prípustného obmedzenia slobody prejavu stanovené Ústavou SR a Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Každú z týchto povinností možno odôvodniť jej účelom, napríklad ochranou maloletých divákov v prípade zákazu vysielania programov, ktoré môžu narušiť fyzický, psychický alebo morálny vývin maloletých, ochranou osobnostných práv a zabezpečením práva na informácie v prípade povinnosti odvysielať opravu, argumentuje ministerstvo vo vyhodnotení medzirezortného pripomienkového konania.

Medzi signatármi pripomienky boli Ondrej Dostál z Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a ďalší členovia OKS, Ivan Kuhn a ďalší zástupcovia Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, Elena Akácsová, šéfredaktorka internetového magazínu www.inland.sk, Eugen Korda a Silvia Pňačková z Tv.sme.sk, František Šebej z týždenníka .týždeň a iní. Pripomienka je zverejnená na internetovom občianskom denníku Changenet.sk: http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=420867.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Americký veľvyslanec unikol bombovému útoku
<< predchádzajúci článok
Ak by SR predala emisie ako ČR, vláda nemusí zvyšovať dane, tvrdí Frešo