Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. marca 2016

Inštitút zamestnanosti:Vláda by sa mala venovať aj starnutiu populácie



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 16. marca (TASR) – Starnutie populácie, dlhodobá nezamestnanosť, segregované komunity a uľahčenie vstupu na trh práce sú jedny z najväčších problémov Slovenska v oblasti zamestnanosti a sociálnych vecí, ktoré neboli posledné roky až desaťročia riešené. Presvedčený je o tom Inštitút zamestnanosti (IZ), podľa ktorého musí nová vláda na tieto výzvy reagovať.


Starnutie populácie považuje inštitút za problém celej Európy. „Na Slovensku bude tento fenomén najsilnejší v Európskej únii. Silné povojnové ročníky odchádzajú do dôchodku a sú nahrádzané slabými porevolučnými,“ uviedol jeho riaditeľ Michal Páleník. Vláda by preto podľa neho mala zvýšiť finančné a personálne kapacity v zdravotníctve, zabezpečiť udržateľnosť dôchodkového systému a dostupnú dlhodobú starostlivosť.

Páleník upozornil, že za posledné tri roky sa výrazne zhoršila štruktúra dlhodobej nezamestnanosti a celkový pokles nezamestnanosti ukrojil iba z tých najľahšie zamestnateľných. Na reálne zapojenie súčasných dlhodobo nezamestnaných je podľa neho nutné zabezpečiť reálnu šancu na nájdenie si slušného pracovného miesta, pričom spolupracovať by mali všetky rezorty a subjekty verejnej správy.

„Segregované komunity a getá, okrem iných problémov, výrazne znižujú šance ich obyvateľov na nájdenie si pracovného miesta. Z atlasu rómskych komunít vieme, koľko ľudí v týchto segregovaných osadách býva. Zároveň vieme, koľko detí z týchto osád dosiahne počas nasledujúcich štyroch rokov plnoletosť a bude im treba pomôcť zapojiť sa na trh práce – 24.000. Sú nutné dlhodobé a najmä rozsahom primerané opatrenia na zlepšenie situácie,“ zdôraznil Páleník.

Zároveň poukázal na to, že veľa nezamestnaných ľudí má objektívne prekážky, ktoré im zamedzujú reálne participovať na trhu práce. Časť týchto prekážok pripisuje absencii politík štátu. Inštitút preto presadzuje prepájanie rodinného a pracovného života napríklad možnosťou práce na čiastočný úväzok, ale aj poradenstvo pri oddlžovaní. Posilniť by sa mali tiež možnosti dlhodobej starostlivosti pre seniorov a verejná hromadná doprava do tzv. hladových dolín.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Bratislave odštartoval filmový festival u smetiarov
<< predchádzajúci článok
Obama nominoval Merricka Garlanda za nového sudcu Najvyššieho súdu