Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. januára 2016

Inštitút zamestnanosti: Sociálny systém nie je nastavený ideálne



Slovensko má už niekoľko rokov jednu z najvyšších dlhodobých nezamestnaností v Európskej únii. Týmto problémom, ako aj nezamestnanosťou viacnásobne ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Bratislava 18. januára (TASR) – Slovensko má už niekoľko rokov jednu z najvyšších dlhodobých nezamestnaností v Európskej únii. Týmto problémom, ako aj nezamestnanosťou viacnásobne znevýhodnených ľudí v takzvaných hladových dolinách SR a vzťahom sociálneho systému a zamestnanosti sa venovala predvolebná konferencie Inštitútu zamestnanosti, ktorá sa konala dnes v Bratislave. V rámci nej dostali priestor politici na kandidátkach politických strán do nadchádzajúcich parlamentných volieb.


"Pozitívne je, že drvivá väčšina strán priznala dlhodobú nezamestnanosť a nezamestnanosť viacnásobne znevýhodnených ľudí za vážny problém, ktorý treba riešiť. Súhlasia s tým, že sociálny systém nie je nastavený ideálne. Minimálne je tu vôľa, že je čo zlepšovať," zhodnotil riaditeľ Inštitútu zamestnanosti (IZ) Michal Páleník. Doteraz poskytované dotácie sú podľa neho veľmi široko koncipované. "Štedré a prideľované na základe subjektívnych rozhodnutí," podčiarkol.

Ivan Švejna Foto: TASR/Pavel Neubauer
Podľa Ivana Švejnu, ktorý je na kandidátke Mosta-Híd, jedno opatrenie na vyriešenie závažného problému nezamestnanosti v SR nestačí. "Dlhodobá nezamestnanosť má alarmujúce čísla, v podstate dve tretiny ľudí je dlhodobo nezamestnaných. Jedným z množstva opatrení je motivovať súkromný sektor, aby zamestnával dlhodobo nezamestnaných daňovou a odvodovou úľavou v takej výške, ktorá by odzrkadľovala výšku, ktorú spoločnosť nezamestnaný stojí, a nie dávať daňové úľavy len vyvoleným megapodnikateľom, ktorí ju v podstate nepotrebujú a dostali ju za to, že neprepustia zamestnancov," myslí si Švejna.

Znížiť odvody o 10 percentuálnych bodov v sociálnej oblasti a o sedem v zdravotnej oblasti navrhuje nová pravicová strana Demokrati Slovenska. Dohromady by tak podľa Ľudovíta Kaníka, ktorý za túto stranu kandiduje, došlo k zníženiu o 17 %, čo, ako povedal, by významne prispelo k zníženiu nákladov zamestnávateľov.
Na archívnej snímke Ľudovít Kaník Foto: TASR/Pavel Neubauer
"Zároveň by došlo k zvýšeniu aj čistých príjmov zamestnanca. Obidve strany tohto vzťahu by si polepšili, čo by naštartovalo ekonomiku, podnietilo tvorbu nových pracovných miest a u ľudí by zabezpečilo zdroje na spotrebu," povedal TASR Kaník. Zníženie odvodov navrhuje nahradiť zmenou štruktúry daní. "Prinášame nové spôsoby zdaňovania, ktoré by priniesli aj zmenu redistribúcie bohatstva v prospech strednej a nižšej triedy tak, aby rozdeľovanie pripadlo viac pre tieto skupiny a aby sa ubralo veľmi úzkej a veľmi bohatej špičke," priblížil Kaník.

Mimoparlamentná strana Šanca, rovnako ako aj Slovenská národná strana (SNS) chcú problém nezamestnanosti riešiť aj podporou poľnohospodárstva. Šanca sa chce orientovať rovnako aj na oblasť potravinárstva a na drevospracujúci priemysel, ktorý je podľa kandidátky za Šancu Jaroslavy Lukačovičovej orientovaný proexportne, a tak neprispieva k tvorbe pracovných miest na Slovensku. "Od roku 1990 až do konca roka 2015 sme v oblasti poľnohospodárstva prišli o viac ako 300.000 pracovných miest. Ide o pracovné miesta v rizikových regiónoch, kde dovtedy najväčší zamestnávatelia boli hlavne v oblasti poľnohospodárstva," skonštatovala Lukačovičová. Preto aj v novom programovom období by sa 5,3 miliardy eur smerujúcich do tohto rezortu malo podľa kandidátky Šance využiť zmenou dotačnej politiky tak, aby motivovala k oživeniu chovu a spracovateľského priemyslu. "Momentálne tomu tak nie je, keďže je nastavená na plochu pôdy," skonštatovala Lukačovičová.

Takmer 51 % tvorí v SR vidiecke obyvateľstvo a tam chce hľadať zdroje v zamestnanosti aj SNS. "Zvýšenú pozornosť chceme venovať aj príprave mladých, aby po skončení školy mali uplatnenie, podporujeme duálne štúdium, aby sa žiaci pripravovali na remeslá a boli zdatní v odborných činnostiach a aby zamestnávatelia mali priestor na výchovu," priblížila časť programu SNS Magdaléna Kuciaňová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hlad ohrozuje 14 miliónov ľudí v južných oblastiach Afriky
<< predchádzajúci článok
Žilinský kraj podporí začínajúce podnikateľky aj v roku 2016