Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Inštitút NAPS otvoril kanceláriu v historickom kaštieli v Marianke



Na snímke rímskokatolícky biskup, Mons. František Rábek a Ing. Peter Solej, zakladateľ a prezident Inštitútu NAPS



Zdieľať
Na snímke rímskokatolícky biskup, Mons. František Rábek a Ing. Peter Solej, zakladateľ a prezident Inštitútu NAPS Foto: Inštitút NAPS
Bratislava 15. apríla (OTS) - V závere uplynulého týždňa otvoril svoju novú kanceláriu Inštitút NAPS (Naše Aktivity Pre Slovensko), ktorý na Slovensku pôsobí už dvanásty rok. Občianske združenie, ktorého sídlo sa nachádza na severovýchode Slovenska, v Medzilaborciach, má svoje pracovné priestory v budove historického kláštora pavlínov v Marianke, neskoršieho poľovníckeho zámočku kniežaťa Schwarzenberga, ktorý dnes slúži aj ako pútnický dom tohto najstaršieho pútnického miesta na území bývalého Uhorska. Slávnostné požehnanie nových kancelárskych priestorov vykonal vo štvrtok 14. apríla 2016 podvečer rímskokatolícky biskup, Mons. František Rábek, predseda Rady Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru.


Inštitút NAPS založil v októbri 2004 Peter Solej ako najmladší autor odbornej knihy. Predmetom činnosti inštitútu sú aktivity v oblasti vzdelávania, kultúry a ochrany ľudských práv a slobôd. Inštitút doteraz zrealizoval aj dve medzinárodné konferencie o možnostiach čerpania eurofondov, ročný vzdelávací projekt pre 70 účastníkov - manažérov, medzinárodné sochárske sympózium žien z krajín V4 a Ukrajiny či medzinárodné okrúhle stoly o postavení žien, na ktorých s prednáškami vystúpili viaceré úspešné ženy v rozhodovacích pozíciách. Jeho najvýznamnejšou každoročnou aktivitou je medzinárodný ekumenický koncert, ktorý podporuje dialóg a toleranciu medzi národmi a stúpencami rozličných náboženských tradícií. Doteraz na ňom vystúpili umelci zo Slovenska, Cypru, Česka, Jordánska, Maďarska, Rakúska, Rumunska, Ruska i Ukrajiny a svojou podporou ho poctili viaceré svetové autority.

V roku 2008 bol koncert oficiálnym podujatím Európskeho roka medzikultúrneho dialógu a svojím posolstvom ho pozdravil vtedajší prezident Ukrajiny Viktor Juščenko. O rok neskôr zaslal na podujatie svoj telegram aj vtedajší pápež Benedikt XVI. Siedmy ročník stretnutia sa konal vrámci predsedníctva Maďarskej republiky v EÚ a v roku 2012 zrealizoval NAPS toto podujatie s Veľvyslanectvom Cyperskej republiky v Bratislave za účasti legáta jordánskeho princa El Hassan bin Talal. V roku 2013 bol koncert oficiálnym podujatím Stretnutia biskupov východných katolíckych cirkví Európy. Uplynulé dva ročníky sa konali v hlavnom meste SR a boli záverečným podujatím Kultúrneho leta a Hradných slávností v Bratislave. Tak tomu má byť aj v tomto roku na jeseň v historickej budove SND.

Od roku 2012 je Inštitút NAPS historicky prvým partnerom medzinárodného centra dialógu Al Liqa´a, ktorý v Bejrútu založil melchitský patriarcha Gregor III. za pomoci sultána Ománu. Všetky podujatia NAPS od jeho vzniku až doteraz boli realizované bez vstupných poplatkov alebo za dobrovoľný príspevok, výťažok z ktorého putoval na charitatívne účely. Čestnými členmi združenia sú aj bývalí prezidenti SR, Michal Kováč a Rudolf Schuster. Medzi priateľmi neziskovej organizácie sú viaceré osobnosti z prostredia kultúry, vedy i športu.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nové objednávky v priemysle sa vo februári medziročne zvýšili o 4,2 %
<< predchádzajúci článok
Austrália má prvú farmu na legálne pestovanie lekárskej marihuany