![]() |
21. februára 2006
BRATISLAVA 21. februára (WN/SITA) - Pokuty za takmer 7,5 mil. korún uložili vlani inšpektori ochrany vôd zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP), ktorí vykonali 1 541 kontrol. Ako agentúru SITA informoval hovorca SIŽP Michal Štefánek, porušenie právnych predpisov zistili pri 336 kontrolách. Inšpektori zaregistrovali 119 prípadov mimoriadneho zhoršenia vôd, čo je o 18 menej ako v roku 2004. Na ich vzniku sa v najväčšej miere (58 %) podieľali ropné látky, hospodárske hnojivá (17,6 %) a odpadové vody (8,4 %), 15 prípadov mimoriadneho zhoršenia vôd na našom území spôsobili cudzí štátni príslušníci, a to pri dopravných nehodách, pri ktorých unikli nebezpečné látky do prostredia s vodou.
Inšpektori skontrolovali vlani 308 producentov odpadových vôd a 213 čistiarní odpadových vôd (ČOV). Zistili, že najlepšia situácia je v tých ČOV, ktoré prevádzkujú vodárenské spoločnosti. Tie totiž majú špecializované laboratórne kapacity a odborníkov na riadenie technologických procesov čistenia odpadových vôd. Podobnú materiálnu a odbornú základňu si dokázali vybudovať aj niektoré veľké priemyselné podniky.
Nedostatky sa zistili hlavne u prevádzkovateľov malých čistiarní odpadových vôd, konštatuje Štefánek. Nízka odbornosť personálu a nedostatok finančných prostriedkov je najmä v tých ČOV, ktoré sú v správe obcí, v sprivatizovaných zariadeniach cestovného ruchu a v malých výrobniach a prevádzkach, kde sa majitelia snažia ušetriť na „neproduktívnych“ nákladoch.
"Nepotešili ani vlaňajšie výsledky kontroly zaobchádzania s nebezpečnými látkami," uvádza Štefánek. Inšpektori zistili, že nevyhovujúcich bolo až 41,3 % zásobných a prevádzkových nádrží a stáčacích a výdajných plôch, ako aj vyše pätina skladovacích plôch a plôch pre bežnú manipuláciu s nebezpečnými látkami. Pomerne priaznivo podľa neho dopadli kontroly podnikov zamerané na dodržiavanie zákona o prevencii závažných priemyselných havárií. Zo 43 takýchto kontrol sa zistilo porušenie zákona v štyroch prípadoch.
Za mimoriadne zhoršenie vôd uložili inšpektori dve pokuty spolu vo výške 1,2 milióna korún, a to Tehelniam Temako, a. s., v Hanušovciach nad Topľou. Pokutu 150 000 Sk musí zaplatiť hydinárska farma Bodok vo Veľkom Lapáši, ktorá patrí Hybravu, a. s., a 100 000 Sk Vinica, a. s. v rovnakej obci. Za porušenie povinností pri zaobchádzaní s nebezpečnými látkami dostalo pokutu 120 000 Sk Spektrum, a. s., Trenčín a 80 000 Sk Hornonitrianske bane Prievidza, a. s. Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a. s. uložili pokutu 100 000 Sk za vypúšťanie odpadových vôd z ČOV v Bánovciach nad Bebravou.
FOTO:SITA
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |