Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. decembra 2019

Informačné kancelárie pre obete už pomohli vyše 250 ľuďom



V Informačných kanceláriách pre obete trestných činov za rok vyhľadalo pomoc viac ako 250 ľudí. Tieto kontaktné body v každom kraji Slovenska sú zamerané na obete z radov ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 5. decembra (TASR) - V Informačných kanceláriách pre obete trestných činov za rok vyhľadalo pomoc viac ako 250 ľudí. Tieto kontaktné body v každom kraji Slovenska sú zamerané na obete z radov seniorov, obete násilných trestných činov, nenávistných trestných činov a extrémizmu, obete obchodovania s ľuďmi a obete z radov mládeže. Obetiam trestných činov poskytujú informácie a sprostredkujú sociálne a psychologické poradenstvo, právne usmernenie a podporné služby. TASR o tom informovala Michaela Paulenová z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR.


Na Slovensku ide o prvé zavedenie systémovej služby pre obete trestných činov, ktorá je v gescii MV SR. Jeho cieľom je vytvorenie a poskytovanie dostupných služieb na verejne prístupných a známych miestach. „Projekt bol spustený v roku 2017 a služby Informačných kancelárií pre obete sú pre verejnosť dostupné od konca roka 2018. Počet osôb, ktoré ku koncu novembra vyhľadali pomoc informačných kancelárií je 253, z toho takmer 40 bolo ich pracovníkmi vyhodnotených ako prípady domáceho násilia, pričom v 36 prípadoch bola obeťou žena,” hovorí ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD).

Prípady násilného správania, ktoré sa najčastejšie odohrávajú doma, sú podľa nej neakceptovateľné, neprijateľné a odsúdeniahodné. Dodala, že akýkoľvek prejav násilia páchaného na deťoch, ženách či senioroch musí byť dôkladne vyšetrený a potrestaný. „Myslieť musíme tiež na obete, ktoré sa mnohokrát boja povedať o tomto probléme. (...) Som veľmi rada, že sme našim občanom týmto vytvorili akýsi bezpečný priestor, kde sa môžu prísť zdôveriť či poradiť,“ zdôraznila Saková.

Obetiam trestných činov je v kancelárii k dispozícii koordinátor na regionálnej úrovni a dvaja asistenti koordinátora, ktorí podľa individuálnych potrieb zabezpečia obeti alebo potenciálnej obeti informácie a služby. Podľa Paulenovej riešia rôznorodú trestnú činnosť, majetkovú a ekonomickú kriminalitu aj násilie. „Okrem toho pracovníci vybavujú podnety osôb s neštandardným správaním. Obrátili sa na nich aj poškodení s obchodnoprávnymi alebo občianskoprávnymi problémami či s prípadmi priestupkov,“ doplnila. Okolo 30 percent prípadov riešených v informačných kanceláriách tvorí netrestná agenda, 23 percent sa venuje obetiam podvodov a 16 percent predstavuje problematika domáceho násilia.

Pracovníci kancelárií sa stále zúčastňujú školení pre kontakt s dotknutou osobou. Do novembra sa konalo viac ako 60 školení pre asi 1200 ľudí a počas trvania projektu sa uskutoční ďalších 40 vzdelávaní. Súčasťou pomoci obetiam sú tiež preventívne aktivity ako besedy a zážitkové workshopy priamo v teréne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Múzeum v Krupine získalo písomnosti o Geschwindovi i vzácnu rytinu
<< predchádzajúci článok
A. KALAVSKÁ DEMISIU EŠTE ZVAŽUJE, MÁ PODPORU PREMIÉRA