Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. marca 2014

Informácie o svojom majetku na výzvu AFP poskytli len traja kandidáti



V roku 1976 sa narodila v Bratislave občianska aktivistka, spoluzakladateľka a programová riaditeľka občianskeho združenia Aliancie Fair-play ZUZANA WIENK.



Zdieľať
V roku 1976 sa narodila v Bratislave občianska aktivistka, spoluzakladateľka a programová riaditeľka občianskeho združenia Aliancie Fair-play ZUZANA WIENK. Foto: TASR
Bratislava 11. marca (TASR) – Informácie o svojom majetku, záujmoch a príjmoch nad rámec zákonných povinností, ku ktorým vyzvala prezidentských kandidátov v rámci projektu PolitikaOpen Aliancia Fair-play (AFP), poskytli iba traja uchádzači o prezidentský post – Andrej Kiska, Pavol Hrušovský a Milan Kňažko. Ich podrobné priznania je na stránke www.politikaopen.sk.


"Môžete si tam pozrieť napríklad údaje o podiele Milana Kňažka v súkromnej spoločnosti, informácie, z akých zdrojov financoval Andrej Kiska svoju kampaň, ale aj údaje o pôvode a nadobudnutí nehnuteľnosti Pavla Hrušovského," uviedla projektová manažérka AFP Mirka Grófová. Pravdivosť údajov AFP nebude preverovať. "Nemáme na to kapacity. Týmito údajmi však dávame možnosť verejnosti skontrolovať si informácie, ktoré kandidáti poskytli," povedala programová riaditeľka AFP Zuzana Wienk.

Grófová: "Spomedzi všetkých kandidátov sa otvorení stali Pavol Hrušovský, Andrej Kiska a Milan Kňažko. Títo kandidáti si zverejnili profily na webe PolitikaOpen, ostatní kandidáti túto možnosť nevyužili."



Grófová informovala tiež o tom, že údaje o svojom majetku AFP neposkytli Gyula Bárdos, Jozef Behýl, Ján Čarnogurský, Viliam Fischer, Ján Jurišta, Stanislav Martinčko, Milan Melník a Jozef Šimko. "Sú pre nás netransparentní, pretože občanom neposkytujú žiadne bližšie informácie o svojich majetkových pomeroch," uviedla.

"Týmto vlastne znemožňujú občanom do budúcnosti kontrolovať, či vykonávajú svoju funkciu čestne a bez obohacovania na úkor verejnosti," skonštatovala Wienk. Pripomenula, že zákon nevyžaduje pred voľbami voči voličom žiadnu otvorenosť. "Prezidentom sa tak fakticky môže stať mačka vo vreci," skonštatovala.

Nízka otvorenosť prezidentských kandidátov voči voličom je podľa Wienk nebezpečná. "Nevieme ich potom kontrolovať, nevieme, odkiaľ má politik na drahé hodiny, či za ním nestoja ľudia z mafiánskeho prostredia, alebo či niekomu nemusí splácať dlhy," upozornila.



Predstavitelia AFP dodali, že ďalší prezidentskí kandidáti – Robert Fico, Helena Mezenská a Radoslav Procházka poskytujú obmedzené informácie o svojom majetku prostredníctvom majetkových priznaní na stránke Národnej rady SR. "Pre nás nemajú výpovednú hodnotu, považujeme ich za vágne a nedostatočné," uviedla Grófová s tým, že Procházka prisľúbil zverejniť svoj majetok v rámci projektu. "Vyplnil takmer celý profil, no nemohli sme ho zverejniť pre chýbajúce údaje o hodnote nehnuteľného majetku," vysvetlila.

AFP zároveň na dnešnej tlačovej konferencii predstavila dva vizuály online kampane, ktorou chce upozorniť na dôležitosť transparentnosti politikov. Prvý vizuál obsahuje slogan "Mačku vo vreci by ste si nekúpili, prečo ju posielať rovno do paláca". Druhý vizuál upozorňuje verejnosť na to, aby si overila majetkové pozadie prezidentských kandidátov.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slovensko má svetovú oftalmologickú novinku - 7D laser
<< predchádzajúci článok
Na spracovaní výsledkov bude robiť približne 870 ľudí