Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. marca 2009

Inflácia vo februári spomalila na 3,1 %



Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien vo februári spomalilo z januárových 3,4 % na 3,1 %. Na medzimesačnej báze pritom ceny vo februári vzrástli iba o 0,1 %, kým v prvom mesiaci tohto roka ...



Zdieľať
BRATISLAVA 12. marca (WEBNOVINY) - Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien vo februári spomalilo z januárových 3,4 % na 3,1 %. Na medzimesačnej báze pritom ceny vo februári vzrástli iba o 0,1 %, kým v prvom mesiaci tohto roka medzimesačne vzrástli o 0,4 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ).


Na medzimesačnej báze pritom najrýchlejšie rástli ceny v odboroch hotely, kaviarne a reštaurácie o 0,5 %. V zdravotníctve ceny vzrástli o 0,4 %, pričom ceny potravín a nealkoholických nápojov rovnako ako aj bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá vzrástli o 0,3 %. Vyššie boli aj ceny vzdelávania, rozličných tovarov a služieb zhodne o 0,2 % a ceny za nábytok, vybavenie domácnosti a bežnú údržbu domu vzrástli o 0,1 %. Na druhej strane klesli ceny odevov a obuvi o 0,7 %, dopravy o 0,4 %, rekreácie a kultúry o 0,3 %. Na úrovni minulého mesiaca zostali ceny alkoholických nápojov a tabaku ako aj ceny poštových a telekomunikačných služieb.

Zvýšenie cien potravín o 0,4 % ovplyvnil najmä rast cien zeleniny (vrátane zemiakov) o 5,3 %, ovocia o 2,1 %, olejov a tukov o 0,8 % a rýb o 0,2 %. Klesli pritom ceny mäsa o 0,6 %, chleba a obilnín o 0,4 %, mlieka, syrov a vajec, cukru, džemu, medu, sirupov, čokolády a cukroviniek zhodne o 0,2 %. Rast cien zeleniny spôsobili vyššie ceny karfiolu o 39,3 %, šalátových uhoriek o 36,6 %, karotky o 9,7 %, papriky o 5,5 %, bielej kapusty o 3,2 %, cibule o 2,7 %, zemiakov o 2,2 % a petržlenu o 1,7 %. Klesli ceny paradajok o 13,6 % a cesnaku o 1,4 %. Vyššie ceny ovocia ovplyvnil rast cien mandarínok o 10,8 %, banánov o 6 %, pomarančov o 5,2 %, jabĺk o 2,5 % a kiwi o 2,3 %. Klesli ceny citrónov o 4,9 % a stolového hrozna o 0,1 %. Pokles cien mäsa ovplyvnili nižšie ceny bravčového mäsa o 4,8 %, hydiny o 1,3 % a údenín o 0,3 %. Zvýšili sa ceny hovädzieho mäsa o 0,3 %. V odbore alkoholické nápoje a tabak sa nezmenili ceny alkoholických nápojov, pričom však mierne vzrástli ceny piva o 0,1 % a klesli ceny vína o 0,5 %. Ceny destilátov sa nezmenili. Ceny tabaku mierne vzrástli o 0,1 %.

Podľa údajov ŠÚ SR zníženie cien odevov a obuvi ovplyvnil pokles cien obuvi o 1,2 % a odevov o 0,5 %. Na rast cien v odbore bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá pritom vplývali vyššie ceny skutočného nájomného plateného nájomníkmi o 1 %, imputovaného nájomného bývajúcich vlastníkov o 0,8 % a pevných palív o 0,7 %. Znížili sa ceny tovarov pre pravidelnú údržbu a opravy obydlia, iných služieb vzťahujúcich sa na bývanie zhodne o 0,2 %. Nezmenili sa ceny služieb pre pravidelnú údržbu a opravy obydlia, vodného, odvozu a likvidácie odpadu, stočného, elektriny, plynu a tepelnej energie. Rast cien za nábytok, vybavenie domácnosti a bežnú údržbu domu spôsobilo najmä zvýšenie cien tovarov a služieb pre bežnú údržbu domácnosti o 0,5 % a bytového textilu o 0,2 %. Klesli ceny nástrojov a zariadení pre dom a záhradu o 0,7 %, skla, stolového riadu a potrieb pre domácnosť o 0,2 %, nábytku, zariadenia, podlahových krytín a kobercov; domácich spotrebičov zhodne o 0,1 %.

V zdravotníctve sa cenový index zvýšil vplyvom vyšších cien zdravotníckych služieb iných ako nemocničných o 0,9 %, pričom vzrástli ceny služieb zubného lekárstva o 1,3 %, služieb lekárov o 1,2 % a klesli ceny ostatných služieb mimo nemocníc o 0,1 %. Ceny zdravotníckych a farmaceutických výrobkov, terapeutických prístrojov a zariadení vzrástli o 0,2 %. Vzrástli pritom ceny farmaceutických prípravkov a produktov o 0,4 % a ceny terapeutických prístrojov a zariadení klesli o 0,1 %. Nezmenili sa ceny iných zdravotníckych produktov. Na úrovni predchádzajúceho mesiaca zostali ceny nemocničných služieb.

Zníženie cien v doprave ovplyvnil pokles cien nákupu dopravných prostriedkov o 1,3 %, predovšetkým nových motorových vozidiel o 2,1 % a dopravných služieb o 0,4%. Zvýšili sa aj ceny prevádzky prostriedkov osobnej dopravy o 0,1 %, pričom vzrástli ceny údržby a opráv o 0,8 % a klesli ceny náhradných dielov a príslušenstva o 0,9 % rovnako aj pohonných látok a mazív o 0,1 %. V odbore pošty a telekomunikácie sa nezmenili ceny poštových a telefónnych služieb. Klesli však ceny telefónnych prístrojov o 2 %. "Zníženie cien za rekreáciu a kultúru ovplyvnili nižšie ceny iných veľkých zariadení dlhodobej spotreby pre rekreáciu o 1,9 %, audiovizuálnej a fotografickej techniky o 1,4 %," informuje ŠÚ SR. Zvýšili sa ceny dovoleniek s programom o 0,2 %, iného vybavenia pre rekreáciu, záhradu a domáce zvieratá o 0,1 %. Na úrovni predchádzajúceho mesiaca zostali ceny rekreačných a kultúrnych služieb, novín, kníh a kancelárskych potrieb. Zvýšenie cien v odbore vzdelávanie ovplyvnil hlavne rast cien vzdelania, ktoré nie je definované úrovňou o 0,3 % a stredoškolského vzdelania o 0,2 %. Nezmenili sa ceny predškolského, základného a vysokoškolského vzdelania.

Rast cien za hotely, kaviarne a reštaurácie spôsobili najmä vyššie ceny ubytovacích služieb o 1 % a stravovania o 0,5 %. V reštauráciách a v kaviarňach pritom ceny vzrástli o 0,6 % a v jedálňach o 0,5 %. Vyššie ceny v odbore rozličné tovary a služby ovplyvnilo zvýšenie cien osobnej starostlivosti o 0,6 % a sociálnych služieb o 0,2 %. Klesli pritom ceny osobných predmetov inde neklasifikovaných o 0,4 % a poistenia o 0,2 %. Nezmenili sa ceny finančných služieb inde neklasifikovaných a iných služieb inde neklasifikovaných.

V medziročnom porovnaní vo februári rýchlejšie ako v úhrne rástli ceny v odbore bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá o 8,4 %. Ceny v rámci kategórie alkoholické nápoje a tabak vzrástli o 8,3 % a v rámci kategórie hotely, kaviarne a reštaurácie o 6,2 %. V zdravotníctve sa ceny zvýšili o 5,6 % a ceny vzdelávania o 5,3 %. Zvýšili sa aj ceny v odbore rozličné tovary a služby o 1,5 %, odevy a obuv o 1,4 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 1,3 %. Znížili sa naopak ceny dopravy o 7,2 %, nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu, rekreácie a kultúry, poštových a telekomunikačných služieb zhodne o 0,3 %.

V priemere za dva mesiace v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2008 pritom spotrebiteľské ceny vzrástli v úhrne o 3,3 %. Index spotrebiteľských cien sa vo februári oproti januáru zvýšil v domácnostiach zamestnancov a v domácnostiach dôchodcov zhodne o 0,1 %. Index spotrebiteľských cien na medziročnej báze za domácnosti zamestnancov vzrástol o 3 % a za domácnosti dôchodcov o 2,8 %.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Protestujúci poľnohospodári priviezli do centra Prahy živé kravy
<< predchádzajúci článok
Ďalšie dve firmy v novozámockom okrese ohlásili prepúšťanie