24. októbra 2019
Ilustračné foto. Foto: TASR/APNaí Dillí 24. októbra (TASR) - India a Pakistan podpísali vo štvrtok dohodu o bezvízovom styku, ktorá umožní sikhom z Indie od budúceho mesiaca každodenne navštevovať svätyňu na pakistanskej strane hraníc. Informovala o tom agentúra AP.
Po podpise zmluvy na hraničnom priechode v severoindickom štáte Pandžáb, v ktorom žije takmer 80 percent z 25 miliónovej populácie indických sikhov, si predstavitelia oboch znepriatelených krajín podali ruky.
Na základe tejto dohody už pútnici z Indie, ktorí budú chcieť navštíviť pakistanskú svätyňu, nebudú musieť žiadať o víza. Budú mať nárok na špecifické povolenie, ktoré im umožní vstúpiť do jej areálu cez špeciálny cezhraničný koridor.
Svätyňa sa nachádza v pakistanskom meste Kartárpur, v ktorom žil zakladateľ sikhizmu guru Nának.
Sikhizmus je jedno z najmladších náboženstiev - hlási sa k nemu približne 30 miliónov veriacich. Dnes je piatym najväčším vierovyznaním na svete. Ide o monoteistické náboženstvo, ktoré na prelome 15. a 16. storočia založil v Pandžábe guru Nának syntézou niektorých aspektov hinduizmu a islamu.
Sikhskí radikáli sa usilujú o vyhlásenie nezávislého štátu Chálistán s centrom v Amritsare, kde sa nachádza náboženské centrum sikhov - Zlatý chrám. V lete 1984 sa v ňom zabarikádovali bojovníci za Chálistán, ale indická armáda ho dobyla. Operácia si však vyžiadala najmenej 800 mŕtvych.
Z pomsty sikhovia z osobnej gardy 31. októbra toho istého roku zavraždili indickú premiérku Indiru Gándhíovú a India zažila vlnu protisikhských násilností.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR