Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. septembra 2005

In’t Veld: Vatikán zasahuje do národných politík



Zmluvy o výhrade svedomia, akú sa chystá podpísať s Vatikánom aj Slovensko, zasahujú do národných politík členských štátov EÚ!



Zdieľať
Tvrdí to holandská europoslankyňa Sophie In’t Veld, ktorú sme si odchytili na piatkovom liberálnom kongrese. „Je jasné, že Vatikán sa snaží podpísať takýchto konkordátov čo najviac,“ upozorňuje. Podľa nej by už koncom októbra mala byť k dispozícii právna analýza, ktorá ukáže, či nie sú tieto zmluvy v rozpore s ľudskými právami a európskou legislatívou. Ak sú, členské štáty ich budú musieť zrušiť. Jednostranne sa to však nedá! „Je to úplne neakceptovateľné,“ komentuje situáciu, keď parlament členského štátu nemôže zrušiť takýto záväzok, aj keď ho prijal niektorý z minulých parlamentov.
Zmluvy podľa Sophie I’nt Veld kolidujú so základnými ľudskými právami. „Napríklad s právom na dobrú zdravotnú starostlivosť - ak doktor môže odmietnuť predpísať antikoncepciu alebo urobiť interrupciu,“ vysvetľuje. Fakt je, že na Slovensku už bol medializovaný prípad, keď žena prišla o maternicu, lebo lekár s odvolaním na výhradu svedomia odmietol vyvolať potrat! A to ešte zmluva nie je ani podpísaná...
Podľa poslanca KDH Petra Muránskeho sa však Sophie In’t Veld nemá čo starať do našich vecí. „Je výlučne v kompetencii Slovenskej republiky, či takúto zmluvu podpíšeme,“ vyhlásil. „Ak nejaký kompetentný orgán toto vyriekne, potom sa tým môžeme zaoberať,“ reagoval na našu otázku, aké kroky podnikne SR, ak sa ukáže, že zmluva je v rozpore s ľudskými právami. „Určite nie je,“ uistil nás. Šarmantnej Holanďanke odkázal, že určité skupiny v europarlamente asi nemajú čo robiť, keď si hľadajú takéto témy. 

Podpredsednícky post pre Glončákovú - Golevovú
Podpredsednícky post v tretej najsilnejšej strane Európskeho parlamentu Európskej liberálnej, demokratickej a reformnej strane (ELDR) dnes obhájila podpredsedníčka ANO Katarína Glončáková-Golevová. Predsedníčkou ELDR sa stala Belgičanka Annemie Neyts-Uyttebroeck zo strany flámskych liberálnych demokratov. Glončáková-Golevová vybojovala spomedzi šiestich kandidátov na štyri podpredsednícke pozície tretie miesto, viac dôvery od asi 350 delegátov kongresu získali rumunský premiér Calin Popescu-Tariceanu a nemecký liberál Markus Löning.
Daniel Forgács

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ťažšie „kladivo na poslancov“ asi nedopadne
<< predchádzajúci článok
Poľsko: voľby poznačila smrť kandidáta na prezidenta