Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. júna 2014

ILO vyzýva: Rozšírme sociálnu ochranu a odstráňme prácu detí



Pod mottom "rozšírme sociálnu ochranu - odstráňme prácu detí" sa v roku 2014 uskutoční Svetový deň boja proti detskej práci. Pripadá na 12. júna a Medzinárodná organizácia ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Ženeva 10. júna (TASR) - Pod mottom "rozšírme sociálnu ochranu - odstráňme prácu detí" sa v roku 2014 uskutoční Svetový deň boja proti detskej práci. Pripadá na 12. júna a Medzinárodná organizácia práce (ILO) týmto dňom zdôrazňuje, že všetky deti majú právo na ochranu pred každou formou práce, pred akoukoľvek formou násilia a pred porušovaním ľudských práv.


V roku 2014 chce ILO v rámci Svetového dňa boja proti detskej práci upriamiť pozornosť na úlohu sociálnej ochrany s cieľom dostať deti von z pracovného procesu.

Účastníci Svetovej konferencie proti práci detí, ktorá sa konala 10.-11. mája 2010 v Haagu pod názvom: Na ceste k svetu bez detskej práce. Cestovnou mapou do roku 2016 si vytýčili cieľ odstrániť do roku 2016 najhoršie formy detskej práce.

Odborníci zistili, že ťažké práce vykonávané deťmi pre ne znamenajú ohrozenie zdravia i života najmä v takých oblastiach, akými sú poľnohospodárstvo, baníctvo, stavebníctvo, manufaktúrna výroba, domáce práce alebo zber odpadu.

Členovia vlád, zamestnávatelia i zamestnanci, predstavitelia agentúr OSN, členovia mimovládnych organizácií a združení na ochranu práv detí prostredníctvom diskusií, kampaní, okrúhlych stolov, tlačových konferencií, rozhlasových i televíznych programov a ďalších podujatí môžu 12. júna oboznamovať širšiu verejnosť o problematike detskej práce.

V roku 1992 vznikol Medzinárodný program na odstránenie detskej práce (IPEC) s hlavným cieľom: postupným odstraňovaním detskej práce pomocou posilňovania kapacít jednotlivých krajín pri riešení tejto úlohy a podporovania hnutia boja proti detskej práci na celom svete. IPEC je funkčný vo vyše 80 krajinách.

Cieľom ILO je odstraňovanie detskej práce vo svete, pričom prioritnými sú najhoršie formy prác, ktoré vykonávajú deti. Ide o nebezpečné práce, ďalej o sexuálne zneužívanie detí s obchodnými účelmi, aj o akúkoľvek formu otroctva.

Štáty, ktoré ratifikovali Dohovor č. 182 ILO, sa zaviazali, že vykonajú všetko, aby čo najskôr zakázali najhoršie formy detskej práce.

Išlo o najrýchlejšie ratifikovaný dohovor v dejinách ILO od jej založenia v roku 1919. Napriek tomu detská práca stále zostáva každodennou realitou v mnohých krajinách.

Prvý Svetový deň boja proti detskej práci, ktorý je iniciatívou ILO, sa konal 12. júna 2002. Už vtedy predstavitelia Detského fondu OSN (UNICEF) vyzvali vplyvné politické miesta, aby intenzívnejšie bojovali proti detskej práci.

Zdroje: www.un.org, www.ilo.org, www.unicef.org

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prachy späť za prehraté stávky? Jedine v Niké!
<< predchádzajúci článok
Filipíny a Papua Nová Guinea môžu doplatiť na nadmerný rybolov