Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. júna 2009

Ilčišin nie je zapísaný vo vedení Transpetrolu



Vranovský podnikateľ Ignác Ilčišin, ktorý si nárokuje 34-percentný podiel v spoločnosti Transpetrol, s návrhom na zápis nových štatutárnych orgánov firmy do Obchodného registra neuspel. Okresný ...



Zdieľať
BRATISLAVA 9. júna (WEBNOVINY) - Vranovský podnikateľ Ignác Ilčišin, ktorý si nárokuje 34-percentný podiel v spoločnosti Transpetrol, s návrhom na zápis nových štatutárnych orgánov firmy do Obchodného registra neuspel. Okresný súd Bratislava I totiž 25. mája tohto roku na podnet Generálnej prokuratúry SR odmietol vykonať zmenu zápisu štatutárnych orgánov akciovej spoločnosti Transpetrol s odôvodnením, že návrh na zmenu zápisu, ktorý podal Ignác Ilčišin, nebol podaný oprávnenou osobou. "Dôvodom je skutočnosť, že návrh na zápis zmien do Obchodného registra nebol podaný oprávnenou osobou, nakoľko nebol podaný a podpísaný štatutárnym orgánom spoločnosti zapísaným v obchodnom registri, resp. členmi štatutárneho orgánu riadne zvolenými valným zhromaždením spoločnosti," doplnila hovorkyňa GP Jana Tökölyová. Proti rozhodnutiu Okresného súdu Bratislava I je možné podať opravný prostriedok do 15 dní odo dňa doručenia alebo vydania oznámenia o odmietnutí vykonania zápisu.


Zástupcovia siedmich spoločností sústredených okolo Ignáca Ilčišina, ktorí tvrdia, že vlastnia 34 % akcií Transpetrolu, odhlasovali nových zástupcov vedenia spoločnosti na mimoriadnom valnom zhromaždení koncom apríla vo Vinnom v okrese Michalovce. Za predsedu nového predstavenstva zvolili práve súkromného podnikateľa Ignáca Ilčišina. Do predstavenstva boli zvolení aj Ján Husár a Pavol Šimko. Z dozornej rady neboli odvolaní členovia, ktorí boli zvolení za zamestnancov, za nových členov boli zvolení Jozef Leščišin, Peter Botek, Miroslav Kozuba. Ilčišin vtedy uviedol, že akcionári schválili aj zlúčenie spoločnosti Transpetrol s cyperskou spoločnosťou Imperio Regere v Limasole, kde sa malo presťahovať aj sídlo spoločnosti. Zhromaždenie malo schváliť aj zámer siedmich menších akcionárov, ktorí spolu vlastnia 34 % akcií, predať akcie. Východoslovenský podnikateľ vtedy zvolal valné zhromaždenia slovenského prepravcu ropy na základe rozhodnutia bratislavského okresného súdu. Rozhodnutie okresného súdu však zrušil Najvyšší súd SR na základe mimoriadneho dovolania generálneho prokurátora. Predstavitelia ministerstva hospodárstva naďalej tvrdia, že 100-percentným akcionárom Transpetrolu je štát.

V súvislosti s nárokmi Ignáca Ilčišina na 34-percentný podiel v spoločnosti Transpetrol v súčasnosti prebiehajú desiatky súdnych sporov. Skupina okolo tohto podnikateľa v nich čelí obžalobám z trestných činov podvodu, prípravy trestného činu legalizácie príjmov z trestnej činnosti spáchanej formou spolupáchateľstva a ďalších. Spor o 34 % akcií Transpetrolu sa začal v máji 1995. Spoločnosti ILaS Vranov nad Topľou ako predávajúci a Slovenka Vranov ako kupujúci uzavreli zmluvu o budúcej zmluve na predaj nehnuteľnosti. Daňový úrad vo Vranove nad Topľou si však ešte v tom istom roku uplatnil na nehnuteľnosti firmy ILaS záložné právo. Spoločnosť ILaS sa obrátila na Okresný súd vo Vranove nad Topľou s tým, že pre postup daňového úradu nemohla budovu predať, a tak vznikla pohľadávka vo výške 1,42 milióna eur. Ústredné daňové riaditeľstvo uznalo námietku firmy ILaS, že daňový úrad nepostupoval správne a záložné právo zrušil. ILaS tak žiadal náhradu škody od ministerstva financií, ktoré riadi daňové úrady. Ministerstvo pokladalo tento rozsudok za nevykonateľný a pohľadávku neuhradilo. Okresný súd vo Vranove nad Topľou však dal firme za pravdu. Na základe rozsudku z roku 1997 podala firma návrh na exekúciu. Poverená súdna exekútorka Milada Korimová vybrala na exekúciu 34-percentný podiel Transpetrolu.

V roku 1998 postúpila spoločnosť ILaS svoju pohľadávku na vranovskú firmu C.S.I.-CD. V tom istom roku táto firma vyzvala obchodníka s cennými papiermi Classinvest Slovakia na nákup akcií Transpetrolu. Na základe exekučného rozhodnutia obchodník kúpil tieto akcie a previedol ich na účty siedmich právnických a fyzických osôb vedených v Stredisku cenných papierov. Krátko po tom ministerstvo financií koncom roka 1998 dalo príkaz na spätný prevod týchto akcií do vlastníctva štátu.

Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním pre odberateľov a pre Správu štátnych hmotných rezerv. V roku 2002 získala 49-percentný balík akcií Traspetrolu firma Jukos Oil Company za 74 mil. USD. Slovensko si ponechalo majoritný 51-percentný podiel. Minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek však koncom marca v mene vlády SR v Londýne podpísal zmluvu s vedením spoločnosti Jukos International UK B.V. o spätnom odkúpení 49 % akcií spoločnosti Transpetrol. Cena za 49 % akcií Transpetrolu, ktorý bol posledným významným prevádzkovým aktívom Jukosu v Holandsku, predstavovala 240 mil. USD.

(1 EUR = 1,3866 USD)

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Odborári a ZMOS protestujú proti novému odmeňovaniu učiteľov
<< predchádzajúci článok
Nedeľu treba svätiť, nie pracovať, tvrdí Gabura