Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. júna 2014

Ilavský: Ministri EÚ dosiahli politickú dohodu o návrhu GMO smernice



Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Ján Ilavský



Zdieľať
Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Ján Ilavský Foto: TASR/Michal Svítok
Brusel/Luxemburg 12. júna (TASR) - Slovensko podporilo návrh smernice Európskej komisie o možnosti členských štátov EÚ obmedziť alebo zakázať pestovanie geneticky modifikovaných plodín (GMO) na ich území. Uviedol štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Ján Ilavský v rozhovore pre TASR.


Ilavský po ukončení dnešného zasadnutia Rady EÚ pre životné prostredie v Luxemburgu oznámil, že po dlhom období rokovaní ministri dospeli k politickej dohode na túto tému.

"Môžeme ju považovať za prelomový bod. Podľa nášho názoru návrh textu smernice je vyvážený a je dobrým predpokladom pre rokovanie s Európskym parlamentom," uviedol Ilavský.

Štátny tajomník rezortu životného prostredia dodal, že vytvorenie rámca s transparentnými pravidlami bude prínosom pre celú spoločnosť. Upozornil, že ministri dnes nerokovali o povolení pestovať geneticky modifikované potraviny, ako zaznelo v niektorých médiách na Slovensku, ale o vytvorenie možnosti pre členské štáty obmedziť alebo zakázať pestovanie GMO na svojom území.

BT kukurica MON810

Pripomenul, že na Slovensku jedinou povolenou geneticky modifikovanou plodinou je BT kukurica MON810, ktorú sme vlani pestovali na ploche 100 hektárov. Inak sú GMO pestované len za účelom vedeckých skúmaní za dodržiavania prísnych bezpečnostných kritérií na zabránenie ich šírenia do životného prostredia.

"Podľa našich informácií, žiadne ďalšie požiadavky na rozšírenie pestovania geneticky modifikovaných plodín u nás nemáme," uviedol Ilavský.

Na otázku TASR, či na základe kompromisnej smernice spoločnosti z odvetvia biotechnológií nezískajú nové možnosti "nátlaku" na členské štáty EÚ, Ilavský odpovedal, že takéto obavy nie sú zbytočné.

"Podľa smernice štáty nebudú rokovať priamo s organizáciami, ktoré budú obchodovať. Tie budú rokovať cez Európsku komisiu, takže je tam silný zabezpečovací mechanizmus, že štáty majú možnosť konať tak ako chcú," skonštatoval Ilavský.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Monacké knieža Albert II. prehral súdny spor s francúzskym magazínom
<< predchádzajúci článok
Gazprom zastaví export plynu na Ukrajinu, ak mu do 16. júna nezaplatí