Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. decembra 2016

ICC začal súdiť za vojnové zločiny veliteľa ugandských povstalcov



Ilustračná snímka, proces pred Medzinárodným trestným súdom (ICC) v Haagu.



Zdieľať
Ilustračná snímka, proces pred Medzinárodným trestným súdom (ICC) v Haagu. Foto: TASR/AP
Haag 6. decembra (TASR) - Medzinárodný trestný súd (ICC) v holandskom Haagu otvoril dnes proces s jedným z najvyšších veliteľov ugandskej povstaleckej skupiny Armáda božieho odporu (LRA), ktorého vlani zadržali na území Stredoafrickej republiky.


Približne 40-ročný obžalovaný Dominic Ongwen sa zodpovedá z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti, ktorých sa údajne dopustil v rokoch 2002-2004 v 70 prípadoch vrátane vrážd, znásilnení a mučenia. Ide pritom o prvé konanie na pôde ICC, ktoré sa týka tejto militantnej skupiny, bojujúcej za nastolenie kresťanského teokratického režimu v Ugande.

Vzbúrenci z LRA terorizujú Ugandu a okolité krajiny už niekoľko desaťročí. Organizácia vedená medzinárodne hľadaným zločincom Josephom Konym sa stala neslávne známou zmrzačovaním civilného obyvateľstva, masakrami, zneužívaním detí ako vojakov či sexuálnym zotročovaním. Násilie v tejto časti Afriky si vyžiadalo desaťtisíce mŕtvych a ďalšie státisíce ľudí donútil opustiť svoje domovy.

Ongwen na úvodnom pojednávaní v Haagu všetky obvinenia odmietol a vyhlásil, že je sám obeťou LRA, aj keď pôsobil ako zástupca Konyho. Povstalci ho totiž uniesli, keď mal údajne iba 14 rokov, a donútili ho bojovať.

Žalobkyňa ICC Fatou Bensoudová dokumentovala krutosť bojovníkov zábermi kruto zavraždených a rozštvrtených ľudí vrátane malých detí. Obžalovaný sa však obhajoval tvrdením, že zodpovedným za činy LRA nie je on, ale Kony. "V mene Boha odmietam všetky body obžaloby," vyhlásil Ongwen.

Vodca ugandského krídla LRA sa po desiatich rokoch ukrývania vlani vzdal americkým vojakom, ktorí poskytujú podporu expedičnému zboru Africkej únie v Stredoafrickej republike. Vyzval vtedy na kapituláciu aj svojich bývalých spolubojovníkov. Hovoril pritom o amnestii, ktorú mu údajne prisľúbil ugandský prezident Yoweri Museveni, čo tamojšie úrady ihneď popreli.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Karadžič sa odvolal proti rozsudku ICTY za genocídu v Srebrenici
<< predchádzajúci článok
Polícia v súvislosti so sviatkami vyzýva verejnosť na opatrnosť