Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. mája 2019

Iba desatina obcí má protikorupčné opatrenia, upozorňujú analytici



Zavedenie protikorupčných opatrení je v samosprávach výnimkou. Poukazujú na to zástupcovia poradenskej a konzultačnej spoločnosti, ktorá sa zaoberá ISO normami, ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP Photo
Bratislava 29. mája (TASR) – Zavedenie protikorupčných opatrení je v samosprávach výnimkou. Poukazujú na to zástupcovia poradenskej a konzultačnej spoločnosti, ktorá sa zaoberá ISO normami, štandardmi a GDPR. Konkretizujú, že z viac ako 4000 miestnych úradov má protikorupčné opatrenia oficiálne zavedené približne desať.


"Zatiaľ je v samospráve pomerne nízke povedomie o korupčných rizikách, ako aj o opatreniach voči nim," konštatuje Monika Oravská z konzultačnej spoločnosti Avris Consulting. Pod miestne úrady pritom patrí aj háklivá problematika stavebných konaní. "Územný rozvoj a stavebné konania sú z pohľadu korupčného správania najcitlivejšie. Pod tlakom developerov sú časté úniky citlivých informácií najmä zo strany pracovníkov úradov, ale aj konflikty záujmov zo strany miestnych poslancov," vysvetľuje Oravská.

Dôvod, prečo vôbec vzniká priestor na korupciu, je podľa analytikov vysoké administratívne zaťaženie na úradoch. Preto sú procesy nedostatočne vykonávané, ale aj monitorované. Miestne úrady najčastejšie prijmú iba etický kódex zamestnanca, prípadne dokument o protikorupčnej politike. "Chýba však etický kódex poslanca obecného zastupiteľstva či smernica na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti," spresnila Oravská.

K zrozumiteľným a transparentným procesom na úradoch by mohlo výrazne prispieť zavedenie protikorupčného systému podľa medzinárodnej normy ISO 37001. "Očakávame aj pozitívny vplyv na povedomie občanov a poslancov zastupiteľstiev, ktorí by mali využívať svoje právo na kontrolu nakladania s verejnými prostriedkami. Systém protikorupčného manažmentu komplexne minimalizuje vznik korupčných rizík a v prípade ich vzniku nastavuje opatrenia, ako ich eliminovať," tvrdí Oravská.

Podľa audítorky TÜV SÜD Slovakia Alexandry Janekovej zvýši zavedenie protikorupčného systému ISO 37001 odolnosť štátnej správy voči korupcii, ako aj odolnosť štátnych úradníkov voči korupčným tlakom. "Napomôže tiež vytvoriť systém finančnej, právnej i mediálnej pomoci pre oznamovateľov korupcie – whistleblowerov," uviedla. Zavedenie protikorupčných opatrení okrem toho má pomôcť aj pri pravidelnej výmene vedenia úradu po samosprávnych voľbách. "Zásada trvalého budovania protikorupčného systému je zárukou, že prijaté opatrenia sa budú pravidelne monitorovať, zamestnanci školiť a trvale sa bude budovať spoločenská zodpovednosť," podotkla Janeková.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Od roku 2022 by sa mali zálohovať PET fľaše a plechovky
<< predchádzajúci článok
Na Slovensku rastie záujem o bezdymovú alternatívu fajčenia