Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. júna 2014

I. Švejna vyzve prezidenta, aby vrátil novelu o dôchodkovom sporení



Spôsob výplaty dôchodkov z druhého dôchodkového piliera tak, ako ho začiatkom júna schválil parlament, je historický omyl. Vyhlásil to podpredseda opozičnej strany ...



Zdieľať
Ivan Švejna Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 16. júna (TASR) – Spôsob výplaty dôchodkov z druhého dôchodkového piliera tak, ako ho začiatkom júna schválil parlament, je historický omyl. Vyhlásil to podpredseda opozičnej strany Most-Híd a poslanec Národnej rady (NR) SR Ivan Švejna, ktorý vyzve nového prezidenta SR Andreja Kisku, aby novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení nepodpísal a vrátil na opätovné prerokovanie.


"Žiaľbohu, keďže sa autori spôsobu vyplácania sústredili len na to, aby čo najviac ľudí a čo najväčší objem peňazí išli do životných poisťovní, nevšimli si viacero omylov," uviedol Švejna na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave. Nepáči sa mu, že pri príprave zákona nebol dostatočný priestor na dôkladné prepočítanie údajov či na vyjadrenie nezávislých analytikov.

Prostredníctvom programového výberu si budú môcť svoje úspory z druhého piliera vybrať po novom všetci tí, ktorých súčet dôchodkov z prvého a druhého piliera bude vyšší, ako by bol ich dôchodok, ak by do druhého piliera nevstúpili a čerpali by dôchodok len z priebežného piliera. Podľa odhadov Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR sa zmena dotkne približne 12 % sporiteľov, v budúcnosti by sa však ich počet mal zvýšiť na 20 %. "Nie je to pravda, skôr to budú výnimky ako nejaké percentá. Určite nie nad 10 %," domnieva sa poslanec.

Švejna vidí v novele niekoľko druhov diskriminácie. "Ľudia, ak dostanú ponuku zo životnej poisťovne, musia ju akceptovať, ak sa chcú dostať k peniazom. Naopak, tí, o ktorých poisťovne nemajú záujem, pretože nemajú dostatočne našetrené, nemusia a novela ich vylučuje zo základného povinného systému," zdôraznil. Ide podľa neho najmä o nízkopríjmové skupiny. Navrhuje preto, aby životné poisťovne buď museli "strpieť aj nekvalitných klientov", alebo ľudia s nízkym príjmom prejdú do Sociálnej poisťovne. "Mnoho z nich môže práve pre toto vylučovanie prepadnúť do hmotnej núdze," obáva sa.

Zároveň podľa jeho slov dochádza k diskriminácii účastníkov dvojpilierového systému voči tým, ktorí zostali len v prvom pilieri. Tvrdí, že z dôvodu politického marketingu sa na začiatku reformy vytvorila ilúzia, že ľudia platia v rámci dôchodkového sporenia 9 % štátu a 9 % sebe na účet. Upozornil pritom na existenciu rezervného fondu solidarity určeného na dôchodky, kam sporitelia odvádzajú 4,75 %. "V skutočnosti ľudia platia 22,75 % na dôchodky," doplnil. Za diskrimináciu označil údajne neodôvodnené krátenie dôchodku z prvého piliera pre ľudí, ktorí si sporia aj v druhom pilieri. "Vstupom do druhého piliera človek prehral, lebo má menej, ako keby zostal v prvom pilieri," uzavrel Švejna.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Čína dosiahla devízové rezervy 3,95 bilióna USD
<< predchádzajúci článok
V najstaršom pútnickom mieste Slovenska bude sympózium