Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. marca 2014

I. Samson: SR sa v NATO usiluje o stabilitu v krízových regiónoch



Slovensko sa svojím pôsobením v NATO zaradilo medzi krajiny, ktoré sa usilujú o stabilitu v krízových regiónoch sveta tak, ako to deklaruje OSN, pod ktorej mandátom sa Ozbrojené sily (OS) SR zúčastňujú ...



Zdieľať
Bratislava 28. marca (TASR) - Slovensko sa svojím pôsobením v NATO zaradilo medzi krajiny, ktoré sa usilujú o stabilitu v krízových regiónoch sveta tak, ako to deklaruje OSN, pod ktorej mandátom sa Ozbrojené sily (OS) SR zúčastňujú na operáciách a misiách aliancie. Pre TASR to povedal riaditeľ Inštitútu bezpečnosti a obrany Akadémie ozbrojených síl M.R. Štefánika a zahraničnopolitický analytik Ivo Samson.


"Ak je niečo možné kritizovať, potom je to pomalá transformácia OS SR určených pre zahraničné operácie smerom k výrazne bojovým jednotkám, ktoré by plnili aj úlohy v oblasti priamych vojenských stretov," uviedol Samson. Iba tak podľa jeho slov budú OS SR schopné obstáť v porovnaní s vyspelejšími krajinami NATO, poprípade s najbližšími susedmi ako Česká republika či Poľsko.

Ako pripomenul, členstvo v Severoatlantickej aliancii má pre každú krajinu, teda aj pre Slovensko, význam dovtedy, dokedy také členstvo zodpovedá potrebe bezpečnosti členskej krajiny. "NATO je v dejinách vojensko-politických aliancií vzácnym príkladom úspechu pri obhajobe bezpečnostných záujmov členských krajín. Na podporu tohto tvrdenia stačí uviesť jednu jednoduchú skutočnosť: počas existencie NATO sa na teritóriu jej členských krajín nekonala žiadna vojna a žiadna krajina NATO nikdy nezaútočila na inú členskú krajinu aliancie," priblížil Samson.

V septembri sa uskutoční summit NATO vo Veľkej Británii, ktorý naznačí ďalšie smerovanie aliancie. "Na septembrovom summite sa nepochybne budú uvádzať klasické dôvody pre existenciu aliancie, pre jej inovovaný modus operandi," uviedol Samson. Ako dodal, zdôraznia sa staronové či nové bezpečnostné hrozby ako terorizmus, zbrane hromadného ničenia či kybernetická obrana. "Samotné ohlásenie ďalšieho rozširovania je ale málo pravdepodobné," doplnil.






Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Roztrhnutý voličský preukaz by nemal byť pri hlasovaní problém
<< predchádzajúci článok
Chronológia udalostí, ktoré priviedli SR do NATO