Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. augusta 2016

I. CIBULA: Nejde prioritne o reakciu na terorizmus v Európe



Bývalý riaditeľ rozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) a predseda Asociácie bývalých spravodajských dôstojníkov (ABSD) Igor Cibula sa nedomnieva, ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta
Bratislava/Berlín 25. augusta (TASR) - Bývalý riaditeľ rozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) a predseda Asociácie bývalých spravodajských dôstojníkov (ABSD) Igor Cibula sa nedomnieva, že koncept civilnej ochrany, ktorý v stredu (24. 8.) schválila nemecká vláda je prioritne reakciou na terorizmus v Európe.


"Nezastávam názor, že koncept civilnej obrany, ktorý schválila nemecká vláda, je prioritne reakciou na udalosti, súvisiace so šíriacim sa terorizmom, islamistickými útokmi v Nemecku i neustávajúcou nelegálnou migráciou do Európy. Obsah stratégie civilnej ochrany a návrh konkrétnych opatrení svedčia o tom, že ide o reakciu na geopolitickú situáciu v Európe, ktorou sa zaoberal summit NATO 8. až 9. júla tohto roku vo Varšave. V komuniké z varšavského summitu sa jednoznačne konštatuje, že Rusko naďalej posilňuje svoj vojenský potenciál, rozširuje vojenské aktivity, nasadzuje vysoko účinné sily a prostriedky a ohrozuje regionálnu bezpečnosť. Podľa vyjadrenia kancelárky Angely Merkelovej Rusko svojimi slovami aj skutkami podkopáva európsku bezpečnosť a znepokojuje krajiny na východe Európy," zdôraznil Cibula.

Podľa jeho názoru "v tomto kontexte ani neprekvapuje, že nemecké médiá navrhovali, aby koncepcia civilnej ochrany zahrnovala aj možnosť obnovenia brannej povinnosti". "Bundeswehr totiž po skončení 'studenej vojny' začal postupne znižovať svoje stavy a zastavil povinné odvody. V súčasnosti sa ukazuje, že nedisponuje ľudskými kapacitami, ktoré si vyžaduje aktuálne bezpečnostné prostredie, vytvorené po ruskej anexii Krymu a občianskej vojne v Donbase. Už pred piatimi rokmi, keď sa v Nemecku skončila branná povinnosť, velenie Bundeswehru zvažovalo riešenie, ktoré by ozbrojeným silám umožnilo prijímať do armády aj cudzincov," vysvetlil ďalej Cibula.

"Čo sa týka oficiálneho zdôvodnenia nového konceptu civilnej ochrany v Nemecku terorizmom a islamistickými útokmi, považujem to za účelovú argumentáciu, ktorá má uspokojiť nemeckých občanov, že vláda riziko neregulovanej migrácie nepodceňuje. Na druhej strane však takéto zdôvodnenie je vodou na mlyn odporcom migračnej politiky kancelárky Merkelovej, pretože nepriamo potvrdzuje bezpečnostnú hrozbu, súvisiacu s neregulovanou migráciou," zdôraznil na záver exšéf rozviedky SIS.

Nemecká vláda schválila v stredu 24. augusta novú koncepciu civilnej ochrany, ktorá má reagovať na aktuálne výzvy súčasnosti, ako sú rastúca hrozba terorizmu a útokov na počítačové siete a kľúčovú infraštruktúru. K zmene koncepcie pristúpil Berlín prvýkrát po 20 rokoch, informovala agentúra DPA.

Návrh novej stratégie civilnej ochrany, ktorá by mala okrem iného upravovať zásobovanie pitnou vodou, potravinami, elektrickou energiou, ropou či liekmi, vypracovalo nemecké ministerstvo vnútra.

Podľa nemeckých médií by však nová koncepcia mohla obsahovať aj možnosť obnovenia brannej povinnosti či povinné vytváranie zásob potravín a vody civilným obyvateľstvom. Varovania by sa v krízových situáciách mali zverejňovať nielen v médiách alebo prostredníctvom ampliónov a sirén, ale aj na webe a esemeskami.

Podľa nemeckých opozičných strán budú takéto opatrenia zbytočne vzbudzovať strach medzi obyvateľstvom.

Platná koncepcia nemeckej civilnej ochrany pochádza z roku 1995. Povinná vojenská služba bola v Nemecku po 55 rokoch zrušená v roku 2011.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Porošenko: Putin chce destabilizovať bezpečnosť v celom svete
<< predchádzajúci článok
Tempo rastu španielskej ekonomiky v 2. kvartáli stagnovalo