Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. februára 2010

HZDS navrhuje zmierniť podmienky na dávky



Predseda parlamentného sociálneho výboru Jozef Halecký (ĽS-HZDS) navrhuje od začiatku septembra tohto roka zmierniť podmienky na priznanie dávky v nezamestnanosti. ...



Zdieľať
ilustračné foto SITA


BRATISLAVA 11. februára (WEBNOVINY) - Predseda parlamentného sociálneho výboru Jozef Halecký (ĽS-HZDS) navrhuje od začiatku septembra tohto roka zmierniť podmienky na priznanie dávky v nezamestnanosti. Svoj pozmeňujúci návrh predniesol v rámci rozpravy k vládnemu návrhu novely zákona o službách zamestnanosti. Na dávku by mali mať podľa jeho návrhu nárok nezamestnaní, ktorí boli poistení v nezamestnanosti dva roky v posledných troch rokoch. V súčasnosti sa na priznanie dávky v nezamestnanosti vyžaduje minimálne trojročná dĺžka poistenia v posledných štyroch rokoch. "Návrh rieši situáciu vo vrchole obdobia nárastu nezamestnanosti," povedal Halecký v pléne. Pripustil, že navrhované opatrenie si vyžaduje vysoké finančné prostriedky presahujúce 40 mil. eur. Malo by sa však podľa neho týkať od 30 tis. do 50 tis. nezamestnaných. "Predĺženie obdobia poberania dávky v nezamestnanosti analyzujeme," povedal. Upozornil pritom na to, že predĺženie obdobia poberania dávky je štvornásobne finančne náročnejšie ako zjemnenie podmienok nároku na dávku.

Monika Gibalová (KDH) navrhuje do konca tohto roka predĺžiť obdobie poberania dávky v nezamestnanosti zo súčasných šesť mesiacov na osem mesiacov a súčasne zmierniť podmienky na priznanie tejto dávky. Ako upozornila, dávky v nezamestnanosti sa financujú z fondu poistenia v nezamestnanosti a ten je vysoko prebytkový. "Prostriedky z fondu patria nezamestnaným. Na tento účel ich zamestnávatelia a zamestnanci odvádzajú," povedala opozičná poslankyňa.

Od začiatku marca budúceho roka sa má zaviesť nový príspevok na podporu regionálnej a miestnej zamestnanosti. Príspevok majú úrady práce vyplácať obciam a samosprávnym krajom, ktoré prijmú do pracovného pomeru na určitý čas znevýhodneného uchádzača o zamestnanie. Pracovný pomer pritom musí trvať najmenej deväť mesiacov v rozsahu aspoň polovice týždenného pracovného času.

Príspevok sa má poskytovať aj právnickej osobe alebo fyzickej osobe, ktorá poskytuje verejnoprospešné služby a ďalšie služby napríklad v oblasti sociálnych vecí, zdravotníctva, vzdelávania, kultúry, či športu. Príspevok bude dostávať samospráva najdlhšie počas deviatich mesiacov na úhradu časti celkovej ceny práce zamestnanca, ktorý pred prijatím do pracovného pomeru bol znevýhodneným uchádzačom o zamestnanie.

Prvé tri mesiace príspevok dosiahne 90 % z celkovej ceny práce zamestnanca, najviac však 90 % z celkovej ceny práce vypočítanej ako dvojnásobok platnej sumy životného minima. Ďalšie tri mesiace sa zníži na 80 % a zvyšné tri mesiace na 70 % z celkovej ceny práce, najviac však 70 % z dvojnásobku životného minima. Dvojnásobok životného minima pritom predstavuje 370,38 eura. Nový príspevok sa bude samospráve poskytovať do konca roka 2011. Na prechodné obdobie do konca tohto roka sa tiež umožní opätovné opakované vykonávanie aktivačnej činnosti formou menších obecných služieb pre obec.

Novelou zákona o inšpekcii práce, ktorá je súčasťou novely zákona o službách zamestnanosti, sa stanovuje dolná hranica pokuty za "čiernu" prácu, a to vo výške 2 000 eur. Horná hranica pokuty sa pritom oproti súčasnosti zvýši šesťnásobne, a to na 200 tis. eur. Opakované porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania bude podľa schválenej novely považované za osobitne závažné porušenie zákona a ako sankcia bude nasledovať zrušenie živnostenského oprávnenia.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
MOL rokuje o kúpe svojich akcií od firmy Surgut
<< predchádzajúci článok
Vodohospodári postupne uvoľňujú ľadovú bariéru