Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Počítače

03. apríla 2019

Huawei predstavil technológiu, ktorá dokáže odhaliť problémy so zrakom u detí vďaka umelej inteligencii



Vďaka spolupráci s popredným oftalmologickým inštitútom nájde Track AI využitie v nemocniciach po celom svete.



Zdieľať
Huawei predstavil technológiu, ktorá dokáže odhaliť problémy so zrakom u detí vďaka umelej inteligencii

Spoločnosť Huawei nedávno predstavila spolu s novým radom smartfónov P30 aj technológiu Track AI. Tá je výsledkom spolupráce s poprednými lekárskymi výskumnými inštitúciami IIS Aragon a DIVE Medical. Systém založený na umelej inteligencii je určený na diagnostiku skorých príznakov poškodenia zraku u detí.

 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhaduje, že na svete je 19 miliónov detí so zrakovým postihnutím, pričom až 70 až 80 percentám prípadov je možné predísť alebo ich liečiť. Väčšinou zostanú tieto deti celé roky nediagnostikované, čo vedie k závažnejším problémom nielen zraku, ale aj celkového rozvoja, vzdelávacích a sociálnych príležitostí. Menej závažné typy zrakového postihnutia, no zároveň také, ktorým sa dá ľahko predchádzať, v súčasnosti postihujú podľa WHO 12,8 milióna detí.

 

„Zaviazali sme sa vyvinúť nástroj, ktorý bude hodnotiť vizuálnu funkciu u malých detí a identifikovať zrakové postihnutie,“ povedala Victoria Pueyo, detská očná lekárka, DIVE Medical., pričom podčiarkla úlohu najnovších technológií: “S podporou Huawei a umelej inteligencie sme sa významne priblížili tejto vízii. Naším cieľom je implementovať technológiu globálne, vďaka čomu budeme schopní identifikovať každý typ zrakového postihnutia.“

 

Na zistenie zrakových porúch sa na prístroji Huawei Matebook E spustí softvér DIVE (Devices for an Integral Visual Examination) na monitorovanie a sledovanie zraku každého oka. Funguje to podobným princípom, ako návšteva očného lekára - pacient sa pozerá na stimuly, určené na testovanie rôznych aspektov vizuálnej funkcie. Údaje zozbierané z pohľadu pacienta sa následne spracujú smartfónom Huawei P30 pomocou algoritmu Huawei HiAI na identifikáciu potenciálnych indikátorov zrakového postihnutia.

 

Track AI predstavuje ľahko použiteľné, prenosné a cenovo dostupné zariadenie na identifikáciu týchto problémov. Tvorcovia uvádzajú, že použitie je možné u detí od veku šiestich mesiacov.

 

„V minulosti neboli smartfóny dostatočne výkonné na spracovanie komplexných algoritmov založených na AI a údaje museli byť odoslané do cloudu na spracovanie. Komunikácia s cloudom robí spracovanie AI pomalé a bez sieťového pripojenia nepoužiteľné. Track AI spája to najlepšie zo strojového učenia a umelej inteligencie od spoločnosti Huawei s konkrétnym výskumom a poznatkami z IIS Aragon a DIVE Medical,” povedal Peter Gauden, technologický expert spoločnosti Huawei.

 

„Track AI je súčasťou záväzku spoločnosti Huawei posunúť hranice toho, čo je ľudsky možné, a používať umelú inteligenciu na zdravotnícke účely,dodáva Gauden.

 

Ako to funguje?

 

Deti so zrakovým postihnutím majú v porovnaní s deťmi s normálnym zrakom rozdielne spôsoby videnia. DIVE dokáže zozbierať údaje o polohe zraku na základe vedecky navrhnutých vizuálnych podnetov. Interpretácia týchto údajov však môže byť pre nešpecializovaných zdravotníckych pracovníkov náročná. Tento problém rieši umelá inteligencia: pomocou nej môžu byť počítače “vyškolené” na identifikáciu abnormálnych vzorov zraku.

 

Track AI stavia na schopnostiach open-source platformy TensorFlow od spoločnosti Google v kombinácii s Huawei HiAi. Aplikácia na smartfóne je prenosná, nevyžaduje pripojenie Wi-Fi a prijíma dáta v reálnom čase. Bezprecedentné schopnosti smartfónu Huawei umožňujú Track AI používať na celom svete - od oftalmológa v nemocnici v Spojenom kráľovstve až po dedinského lekára v odľahlej oblasti Afriky.

 

Rozvoj systému, založeného na umelej inteligencii, si vyžaduje zhromažďovanie údajov od tisícok detí. Výskumné centrá v súčasnosti zbierajú údaje z testovania v piatich krajinách na 3 kontinentoch (Čína, Mexiko, Spojené arabské emiráty, Španielsko a Spojené kráľovstvo). Akonáhle sa zhromaždí množstvo údajov, ďalším krokom bude “tréning” neurónových sietí. Prototyp zariadenia bude v priebehu roka 2019 pilotne otestovaný. S plánmi na plošné zavedenie sa počíta od roku 2020.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Video: Huawei predstavuje bezdrôtové slúchadlá FreeLace a rozširuje portfólio hodiniek Watch GT (2. 4. 2019)
 Video: Huawei predstavuje nové smartfóny série P30, ktoré posúvajú limity mobilnej fotografie (26. 3. 2019)
 Video: Huawei predstavuje Mate X, najrýchlejší 5G skladací smartfón na svet (24. 2. 2019)
 Multimediálny kráľ s nekompromisným zvukom: Huawei predstavuje tablet MediaPad M5 lite, ocenený na CES 2019 (18. 1. 2019)
 Huawei získal patent na funkčný grafén (10. 1. 2019)
 Video: Huawei Mate 20 Pro, najvýkonnejší smartfón, aký kedy Huawei vyrobil, je nabitý najnovšími technológiami (16. 10. 2018)
 Video: Najnovšie užívateľské prostredie EMUI 9.0 od Huawei je ešte rýchlej-šie a pohodlnejšie (8. 10. 2018)
 Huawei predstavuje revolučný herný upgrade GPU Turbo, ktorý zvyšuje výkon smartfónu pri hraní hier (9. 8. 2018)
 Huawei prekročil hranicu 100 miliónov predaných smartfónov (30. 7. 2018)
 Huawei Next Image: Pochváľte sa najlepšími fotkami z mobilu a vyhrajte 10 000 eur (16. 7. 2018)



nasledujúci článok >>
Slovenský startup v europarlamente navrhol, ako zabrániť výrobe fejkov
<< predchádzajúci článok
Po úspešných singloch predstavuje Lina Mayer svoj prvý album