Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. novembra 2005

Hrozia v sobotu volebné podvody?



Volebné podvody nie sú na Slovensku takou ďalekou minulosťou, ako si ľudia väčšinou myslia!



Zdieľať
Ešte v roku 2002 sa pri komunálnych voľbách podvádzalo a tri prípady sa podarilo aj vyšetriť. Podľa odborníkov sa snaha manipulovať volebné výsledky nedá úplne vylúčiť ani pri sobotných župných voľbách. „Najmä pri kombinácii nízkej volebnej účasti a malého okrsku riziko rastie,“ upozoňuje sociológ Pavol Haulík. Ak totiž hlasuje veľa ľudí, na zmenu poradia kandidátov treba sfalšovať tisícky hlasov, čo si v praxi nikto netrúfne. Ak však o postupe kandidáta rozhoduje niekoľko desiatok voličov, motivácia podvádzať sa zvyšuje...
Pri komunálnych voľbách v Sobranciach nepostúpil kandidát, ktorého ukrátili o 15 hlasov. V Španej doline sa zasa v noci v zapečatenej volebnej miestnosti túlal starosta. Na bratislavských Kramároch v dôsledku manipul*cie nepostúpili dvaja poslanci...
„Manipulácia je možná tam, kde politické strany nie sú schopné obsadiť okrskové komisie, najmä ak tam má niektorá monopol,“ hovorí Haulík. Pri regionálnych voľbách by však mal byť v komisiách dostatok reprezentantov rôznych volebných koalícií, ktoré si budú navzájom „pozerať na prsty“.
Politológ Grigorij Mesežnikov súhlasí, že problémom sú najmä komunálne voľby. Pri regionálnych by však predsa len odporúčal zvýšenú ostražitosť. „Ak sa nájdu jednotlivci alebo iniciatívy, ktoré budú chcieť pozorovať voľby, bude to len dobré,“ konštatoval.

Každý môže byť pozorovateľ
Ak sa vám na voľbách niečo nezdá, môžete požiadať predsedu okrskovej komisie, aby vám umožnil prítomnosť pri hlasovaní či sčítavaní hlasov. „Nie je na to potrebná žiadna špeciálna akreditácia,“ potvrdila zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie Lívia Škultétyová (na snímke). Pozorovateľa však môže predseda komisie vykázať z miestnosti napríklad vtedy, keď je preplnená, alebo inak prekáža volebnému procesu.  , 

Anketa : Budú sa falšovať voľby?

Anna (23), študentka z Trstenej
„Nemali by sa, ale človek nikdy nevie. Ľudia sú podľa mňa nedostatočne informovaní a oboznámení s programom kandidátov na župana i na poslancov. Aj neinformovanosť je istý druh manipulácie. Voľby sa už nemanipulujú pri sčítavaní hlasov, tam sa všetci navzájom kontrolujú. Čo ja viem, aké kto má napríklad majetkové pomery? A keď bude zvolený, možno zistíme, že chce  nahrabať sebe. Ale aj tak určite voliť pôjdem. Nenechám prepadnúť môj hlas.“

Ján Vrábel (26), technik zo Žiliny
„Myslím si, že demokratické princípy vzájomnej kontroly vo volebných komisiách sú dostatočné na to, aby k žiadnej manipulácii s hlasmi voličov nedošlo! Voľby do našej VŇC-ky nevynechám. Voliť nepôjdem na základe straníckej príslušnosti kandidátov, skôr ich hodnotím, akí sú to ľudia.“

Michal (25), herec zo Spišskej Novej Vsi
„Som prekvapený otázkou. Ale vlastne všetko je dnes u nás možné, napriek transparentnosti, ktorá sa pred župnými voľbami proklamuje. Manipulovať sa dá, nepochybujem, ak sa v nejakom tom okrsku na tom dohodnú. V prípade takej dobrej manipulácie by som aj ja chcel kandidovať a odovzdať si svoj hlas (smeje sa)!

Pavol (53), nezamestnaný z Prešova 
„Dúfam, že žijeme v slušnom štáte,“ hovorí Pavol. Verí, že voľby prebehnú regulárne a bez akýchkoľvek problémov. Je rozhodnutý ísť voliť, o kandidátovi na župana ešte nie je celkom presvedčený, keďže váha medzi dvomi kandidátmi.
Ján Filip, Iveta Benková
 
Daniel Forgács


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Chystá sa na Slovensku volebný rekord?! (21. 11. 2005)
 Župní poslanci si odhlasujú, koľko im majú zohnať peňazí! (12. 11. 2005)



nasledujúci článok >>
Sekierskej Doline by pomohla len tragédia.
<< predchádzajúci článok
Holohlaví mladíci policajtom : Ažaltovič s vami zatočí!