09. júna 2016
Bývalí nezamestnaní z obce Muráň v Revúckom okrese pri záchranných prácach na Hlavnej veži hradu Muráň 9. júna 2016. Foto: TASR/Branislav CabanMuráň 9. júna (TASR) – Obnova a záchranné práce na hrade Muráň v okrese Revúca pokračujú aj v tomto roku a ich súčasťou bol tiež archeologický výskum. TASR o tom informoval Kamil Nováčik, koordinátor pamiatkovej obnovy Muránskeho hradu.
„Vďaka finančnej podpore 28.000 eur od ministerstva kultúry prostredníctvom programu Obnovme si svoj dom, podprogram 1.4 – Zapojením nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva získalo počas sezóny prácu na hrade 18 nezamestnaných z obce,“ uviedol Nováčik s tým, že obnova sa začala 9. mája a potrvá približne sedem mesiacov. Aj počas tohto roka sa prioritne zamerajú predovšetkým na miesta akútne vyžadujúce zásah.
„Prvým z nich je Hlavná veža, ktorá bola v havarijnom stave. V podstate ide o komplexnú sanáciu súčasného stavu. Venovať sa budeme aj statickým problémom na Koháryho paláci a prejazdovej prístavbe Hlavného paláca s kaplnkou,“ načrtol koordinátor, podľa ktorého príprava prác priniesla niekoľko nových zaujímavých zistení o architektúre hradu.
„Zistili sme napríklad, že predpokladané presbytérium kaplnky v Hlavnom paláci bolo v skutočnosti prístavbou s dreveným točitým schodiskom. Zrejme išlo o nejakú malú zvonicu, prislúchajúcu ku kaplnke, ktorá bola v hornom podlaží a chodilo sa do nej z paláca,“ vysvetlil Nováčik.
Na hrade prebiehal aj archeologický výskum, ktorý bol podľa jeho slov vykonaný z dôvodu overenia možností odvodnenia Protitureckého bastiónu a doskúmania istých detailov pre architektonicko-historický výskum.
„Jedným zo zaujímavých nálezov je ryha, vysekaná v skalnom podloží, ktorá súvisí s technickým zariadením pôvodného historického výťahu do hradu,“ dodal.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR