![]() |
27. apríla 2019
Americký prezident Donald Trump, ktorý sa nedávno stretol s českým premiérom Andrejom Babišom (ANO), 3. mája v Bielom dome prijme aj slovenského predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD). Dodnes sa však nestretol s českým prezidentom Milošom Zemanom a už je zrejmé, v čase svojej exekutívy stretnutie s ním nedosiahne ani slovenská hlava štátu Andrej Kiska. V diskusii na TABLET.TV to poznamenal publicista Juraj Hrabko.
Z priamo volených slovenských prezidentov tak bude Andrej Kiska zatiaľ prvý, ktorý sa nestretol s americkou hlavou štátu. „Je to také malé zaucho pre prezidenta Andreja Kisku, že nedostal pozvanie v čase, keď je v úrade. Na druhej strane, ešte sa tam nedostal ani Miloš Zeman a to je v úrade dlhšie ako Andrej Kiska,“ povedal Hrabko.
V novembri 2013 prijal vtedajší americký prezident Barack Obama slovenského premiéra Roberta Fica, päť rokov predtým prijal prezident George W. Bush slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča. V marci 2006 navštívil Biely dom premiér Mikuláš Dzurinda, v marci 2005 predseda NR SR Pavol Hrušovský a v apríli 2003 prezident Rudolf Schuster.
Z hľadiska praktického efektu rozhovorov je podľa Hrabka pre amerického prezidenta niekedy jednoduchšie hovoriť s premiérmi, ktorí majú v rukách výkonnú moc štátu. „Výkonná moc je hlavne na premiérovi. Tak, ako bol pred nedávnom v Bielom dome Andrej Babiš, teraz ide premiér Peter Pellegrini,“ poznamenal Hrabko.
Podľa bývalého slovenského ministra medzinárodných vzťahov Pavla Demeša nepôjde o zdvorilostnú cestu a celú agendu rozhovoru vopred predrokujú rezorty zahraničných vecí oboch krajín. Podľa premiérovej hovorkyne Patrície Macíkovej partneri posúdia celé spektrum otázok s dôrazom na ekonomickú a obrannú spoluprácu.
„Nikto vám presne nepovie, o čom sa bude rokovať. Ale premiér Pellegrini už povedal, že sa to bude týkať aj zmluvy, ktorú odmieta SNS, ale o ktorej ešte rokuje Ministerstvo zahraničných vecí. Ale o tom by asi lepšie mohol hovoriť pán Lajčák, lebo jeho rezort pracuje na príprave tohto stretnutia,“ povedal Hrabko.
Druhá vec je, že hoci Slovensko zvýšilo výdavky na obranu, stále ich podiel na HDP nedosahuje dve percentá, ku ktorým sa štáty NATO zaviazali. „Toto Donald Trump nikdy nezabúda pripomínať. A premiér Pellegrini môže uviesť, že aj my výdavky na obranu zvyšujeme. Americký prezident by mohol oceniť nákup stíhačiek a helikoptér. Mohli sme si vybrať aj iné, ale vybrali sme si americké. A štrnásť moderných stíhačiek, to je dosť veľká zákazka,“ konštatoval Hrabko.
Za prioritne ekonomicky motivovanú označil Hrabko schôdzku slovenského premiéra Petra Pellegriniho a japonského predsedu vlády Šinzó Abeho. „Netreba zabúdať, že japonský premiér sa stretáva so všetkými premiérmi V4 na ich pozvanie. Je dobre, že sa to robí v Bratislave a túto príležitosť využil náš predseda vlády na bilaterálne rokovanie, ale japonského premiéra prirodzene zaujíma oveľa väčší trh, ako je len ten náš,“ poznamenal Hrabko.
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |