Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. mája 2011

Hospodárska spolupráca medzi Taiwanom a EÚ podporená



11. mája Európsky parlament jednomyseľne schválil uznesenie, kde sa uvádza, že parlament výrazne podporuje zlepšenie taiwansko-európskych ekonomických vzťahov a podpísanie Dohody o hospodárskej ...



Zdieľať
eca ilustracka BRATISLAVA 13. mája (WBN/PR) - 11. mája Európsky parlament jednomyseľne schválil uznesenie, kde sa uvádza, že parlament výrazne podporuje zlepšenie taiwansko-európskych ekonomických vzťahov a podpísanie Dohody o hospodárskej spolupráci (ECA) medzi EÚ a Taiwanom. Táto dohoda nielen zblíži hospodárske vzťahy medzi Európskou úniou a Taiwanom, ale taktiež zvýši obchodné príležitosti pre úniu.


„Je to veľmi dobré znamenie a vítané rozhodnutie. Ako zástupca Taiwanu na Slovensku, verím, že slovenská vláda a verejnosť podporí podpísanie tejto dohody, pretože prinesie veľa výhod nielen pre Európsku úniu, ale aj pre slovenské hospodárstvo,“ uviedol Nan-Yang Lee, vedúci Taipejskej reprezentačnej kancelárie v Bratislave.

Taiwan, rastúci Ázijský Tiger v globálnom obchode, už doteraz investoval na Slovensku viac ako 450 miliónov eur. „V súčasnosti prejednávaná dohoda medzi EÚ a Taiwanom zvýši šance slovenských spoločností na spoluprácu s firmami z Taiwanu, vytvorí viac pracovných príležitostí a podporí príchod taiwanských investorov na Slovensko,“ vysvetlil Nan-Yang Lee.

Taiwan má 18. najväčšiu obchodnú ekonomiku sveta, ôsmu najlepšiu konkurencieschopnú ekonomiku a štvrté najlepšie investičné prostredie. Taiwan sa pridržiava rovnakej politiky ľudských práv, demokracie, pracovných štandardov a noriem v oblasti životného prostredia a zmeny klímy ako Európska únia.

Existuje veľa dôvodov, prečo by malo Slovensko podporiť podpísanie ECA s Taiwanom. Taiwan bol v roku 2010 14. najväčším obchodným partnerom EÚ a šiestym najväčším obchodným partnerom únie v Ázií. Celkový objem obchodu medzi EÚ a Taiwanom predstavoval v roku 2010 37 miliárd eur. Okrem toho, vyhliadky na rast a trhový potenciál Taiwanu spĺňajú kritéria EÚ partnerov pre dohodu o voľnom obchode.

Taiwan môže slúžiť ako odrazový mostík EÚ pre bezpečný vstup na čínsky a východoázijský trh. Hoci je dobre známe, že Čína slúži ako svetová fabrika, veľkú časť „Made in China“ produktov v skutočnosti vyrábajú taiwanské firmy pôsobiace v Číne. Kým výroba prebieha v Číne, základná hodnota výrobku a práva duševného vlastníctva zostávajú na Taiwane. Právny rámec práv duševného vlastníctva Taiwanu bol v súlade s dohodou TRIPS už od jeho pristúpenia do WTO.

„Taiwan je samostatné colné územie a riadny člen WTO, APEC a ADB. Má bilaterálne investičné zmluvy s niekoľkými ázijskými krajinami, dohody o zamedzení dvojitého zdanenia a dohody o právach duševného vlastníctva s rôznymi členskými štátmi Európskej únie. Preto by bola Dohoda o hospodárskej spolupráci medzi Taiwanom a EÚ prirodzeným rozšírením dôležitého ekonomického partnerstva Taiwanu a EÚ,“ vysvetlil Lee.

Stavajúc na silných ekonomických základoch, uzavretie ECA medzi Taiwanom a EÚ by pozdvihlo európsky rast a prosperitu. Keďže EÚ sa zameriava na zaistenie silného a trvalého ekonomického zotavenia, teraz je čas na prehodnotenie a predefinovanie úlohy, ktorú môže Taiwan zohrávať v politike EÚ voči východnej Ázii.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ruskí lobisti si vybrali päťhviezdičkový luxus
<< predchádzajúci článok
Dynamika nemeckého hospodárstva dobrou správou aj pre SR