![]() |
09. augusta 2007
Vedci pri pokuse použili myš, ktorej dokázali "vypnúť" receptory EP3 v určitej malej časti mozgu. Ide o prvý úspešný pokus, pri ktorom sa vôbec podaril niekomu vyradiť z prevádzky receptor v malej časti mozgu. Informoval o tom internetový portál osel.cz, odvolávajúc sa na portál sciencedaily.com
Keď vznikne infekcia, imunitný systém začne uvoľňovať látky nazývané aj cytokíny. Tieto, okrem iného, sú aj spúšťačom tvorby prostaglandínu E2 v mozgu. Po tom, ako splnia svoje poslanie, prejaví sa horúčka. Prostaglandín E2 pracuje v hypotalame (spodná časť medzimozgu), kde vyvoláva nielen spomínanú horúčku, ale spôsobuje aj stratu chuti do jedla, vyvoláva únavu a bolesti.
Ako uvádza portál osel.cz, imunitný systém síce nie je dokonalý, ale svoj význam má aj únava a malátnosť. Horúčka je vlastne prejavom toho, že organizmus bojuje s infekciou, únava zasa šetrí energiu, ktorú má telo k dispozícii na boj s ochorením. Autori štúdie plánujú podobným postupom zistiť, ktoré miesta v mozgu spôsobujú únavu, malátnosť, nechutenstvo a všetko, čo so sebou horúčka prináša.
(SITA)
©2005-2025 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |