Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. septembra 2010

Horúce témy z konferencie GLOBSEC 2010



KRÍZA POSILNILA BEZPEČNOSŤ ČÍNY, OSLABILA TÚ NAŠU Svetová hospodárska kríza mení mocenské usporiadanie sveta. Kým Európsku úniu, Spojené štáty a Japonsko ...



Zdieľať
globsec Foto: GLOBSEC BRATISLAVA 13. septembra (WBN/PR) -


KRÍZA POSILNILA BEZPEČNOSŤ ČÍNY, OSLABILA TÚ NAŠU
Svetová hospodárska kríza mení mocenské usporiadanie sveta. Kým Európsku úniu, Spojené štáty a Japonsko odborníci varujú, že po hospodárskom oslabení príde dlhová kríza, ktorú už teraz zažíva Grécko, hospodárstvo a vojenský rozpočet Číny rastie. Dokážu západné demokracie garantovať svoju bezpečnosť napriek zadlženosti? Ako sa vyvinie pomer síl Západu, Číny a Ruska, ktoré prosperuje vďaka vývozu strategických surovín?
Hľadať odpovede na tieto otázky budú na bezpečnostnej konferencii GLOBSEC 2010, ktorá sa bude konať v pondelok a v utorok v Bratislave, odborníci z tretieho sektora, médií a medzinárodných organizácií.
Pod vedením známeho novinára Philipa Stephensa z britského denníka Financial Times budú na tému diskutovať Camille Grand z parížskej nadácie pre strategický výskum, Brigita Schmögnerová, bývalá slovenská ministerka financií a exviceprezidentka Európskej banky pre obnovu a rozvoj, John Kornblum z berlínskej právnickej firmy Noerr LLP a Miriam Campanella z Turínskej univerzity.
Konferencia GLOBSEC 2010, ktorú organizuje Slovenská atlantická komisia v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí SR, Zastúpením Európskej komisie na Slovensku a s Divíziou verejnej diplomacie NATO, bude vysielaná naživo prostredníctvom webstránky www.globsec.org.

BOSNA JE NA POKRAJI ROZPADU, EURÓPA HĽADÁ RIEŠENIE
Úrad vysokého komisára v Bosne stále neskončil svoju úlohu, Butmirský proces, ktorý mal z Bosny urobiť fungujúci štát, skončil bez úspechu, Milorad Dodik, predseda vlády Republiky srbskej, sa stále nevzdal myšlienky na samostatnosť srbskej entity. Hrozí Bosne a Hercegovine rozpad alebo sa Európe podarí udržať tri hlavné bosnianske etniká v jednom a fungujúcom štáte?
Na 5. ročníku bezpečnostnej konferencie GLOBSEC 2010, ktorá sa bude konať v pondelok a v utorok v Bratislave, o tom s eurokomisárom pre rozšírenie Štefanom Fülem budú hovoriť bývalý vysoký predstaviteľ v Bosne a slovenský exminister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, Milan Nič z ministerstva zahraničných vecí a Ivan Vejvoda, výkonný riaditeľ Balkánskeho fondu pre demokraciu.
Hoci medzinárodné spoločenstvo ponúka Bosne európsku budúcnosť, situácia v krajine sa pred októbrovými parlamentnými a prezidentskými voľbami radikalizuje a narastajú obavy, že namiesto ústavných zmien, ktoré môžu Bosne zabezpečiť európsku vstupenku, krajina upadne koncom roka do interetnickej krízy, prehĺbenej svetovou hospodárskou krízou. Večerná neformálna diskusia v rámci konferencie GLOBSEC 2010 má preto prísť s návrhmi, ako kolapsu Bosny zabrániť.
Konferenciu GLOBSEC 2010 organizuje Slovenská atlantická komisia v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí SR, Zastúpením Európskej komisie na Slovensku a s Divíziou verejnej diplomacie NATO. Konferencia bude vysielaná naživo prostredníctvom webstránky www.globsec.org.

SITUÁCIA V AFGANISTANE SA ZHORŠILA, SLOVENSKO POŠLE ĎALŠIE JEDNOTKY
Slovensko zvýši počet svojich vojakov v Afganistane, dokonca sa naše jednotky budú postupne zapájať aj do bojových operácií. Takýto plán koncom minulého roka ohlásil ešte bývalý slovenský minister obrany Jaroslav Baška. Slovensko sa tak zaradilo medzi krajiny, ktoré chcú do misie ISAF v Afganistane prispieť viac, napriek zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácii.
Hoci partneri v rámci NATO viackrát v poslednom období prehodnotili stratégiu v Afganistane, počet obetí v poslednom roku narástol na úroveň zo začiatku konfliktu v roku 2001. O neschopnosti afgánskych národných policajných a vojenských zložiek zaistiť poriadok aj v relatívne bezpečných oblastiach, o podozreniach z volebných podvodov pri minuloročných voľbách prezidenta či o pláne prezidenta Hamída Karzaja vyrokovať mier pre krajinu s Talibanom, budú odborníci diskutovať na 5. ročníku bezpečnostnej konferencie GLOBSEC 2010.
Stephen Flanagan z washingtonského Centra pre strategické a medzinárodné štúdie, Francesc Vendrell, bývalý osobitný vyslanec OSN a Európskej únie v Afganistane, Jennes de Mol, šéf provinčného rekonštrukčného tímu pôsobiaceho priamo v afgánskom teréne a Abdul Jalil Ghafoory z afgánskeho veľvyslanectva v USA budú o riešeniach afgánskeho problému diskutovať na pôde konferencie v pondelok popoludní.
Konferencia GLOBSEC 2010, ktorú organizuje Slovenská atlantická komisia v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí SR, Zastúpením Európskej komisie na Slovensku a s Divíziou verejnej diplomacie NATO, bude vysielaná naživo prostredníctvom webstránky www.globsec.org.

Slovenská atlantická komisia
Viac informácií na www.globsec.org.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kurzy okolitých mien plávali v úzkych pásmach
<< predchádzajúci článok
Vláda neschválila Harabinovi sudcov