Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. júla 2009

Horskí záchranári testovali nový druh lana



POPRAD 13. júla (WEBNOVINY) – Nový druh lana dnes testovali na spoločnom medzinárodnom cvičení horskí záchranári zo Slovenska, Poľska a Talianska v Lomnickom sedle vo Vysokých Tatrách. Horská záchranná služba ako prvá z týchto ...



Zdieľať
POPRAD 13. júla (WEBNOVINY) – Nový druh lana dnes testovali na spoločnom medzinárodnom cvičení horskí záchranári zo Slovenska, Poľska a Talianska v Lomnickom sedle vo Vysokých Tatrách. Horská záchranná služba ako prvá z týchto troch krajín zavádza do svojej výbavy lano, ktoré bolo pôvodne vyvinuté pre vodný priemysel, ale je vhodné aj pre použitie v horskej záchrane. „Jeho hlavnou výhodou je veľmi nízka hmotnosť. 200-metrové lano váži menej ako 40 metrov klasického horolezeckého lana,“ uviedol počas dnešného cvičenia riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga. Nosnosť 8 mm hrubého lana je až štyri tony. Ďalšími výhodami nového lana je nízka odernosť a nízka príťažnosť, „takže je vhodné na takýto druh záchrany,“ dodal Janiga. Nevýhodou je, že sa s ním dá pracovať len do teploty 140 stupňov Celzia a nedajú sa na ňom robiť uzly. Nové polyetylénové lano si dnes po prvýkrát vyskúšali aj záchranári z talianskej Guardia di Finanza a poľskí horskí záchranári z Tatrzańske Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.


Záchranári z Talianska, Poľska a Slovenska majú už za sebou dvojdňové cvičenie pomocou vrtuľníkov. Pôvodne mali horskí záchranári trénovať vo Vysokých Tatrách, ale pre nevhodné letové podmienky sa presunuli do Slovenského raja a do Pienin.

Spolupráca slovenských horských záchranárov s Poliakmi má už viac ako 30-ročnú tradíciu. Vo Vysokých Tatrách spolupracujú horskí záchranári najmä pri väčších pátracích a záchranných akciách. Zmluvne funguje spolupráca od roku 1996, keď podpísala dohodu o spolupráci s poľským TOPR ešte bývala Tatranská horská služba. V roku 2003, po vzniku Horskej záchrannej služby, sa dohoda o spolupráci obnovila.



Kontakty s talianskou organizáciou Guardia di Finanza, ktorá zasahuje aj na mori, začali v roku 2005. Prvé spoločné cvičenie sa uskutočnilo v roku 2006. Odvtedy sa konajú spoločné slovensko-poľsko-talianské cvičenia horských záchranárov. Predstavitelia týchto troch organizácií podpísali v roku 2008 zmluvu, ktorej cieľom je spolupráca v oblasti metodiky, výmeny skúseností, spoločného postupu pri presadzovaní záujmov horskej záchrany v Európskej únii, ale aj pomoci pri prírodných katastrofách, školeniach a športových podujatiach.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Najväčším strašiakom je už pre Rusov ekonomická kríza nie NATO
<< predchádzajúci článok
Gruzínsko odsúdilo Medvedevovu návštevu v Južnom Osetsku