Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. októbra 2019

Hornonitrianske obce chcú, aby ZMOS viac rokoval so štátom



Hornonitrianske obce žiadajú orgány Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), aby odbornejšie a intenzívnejšie obhajovali záujmy miest a obcí Slovenska a rokovali so štátom o ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
 
Bojnice 17. októbra (TASR) - Hornonitrianske obce žiadajú orgány Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), aby odbornejšie a intenzívnejšie obhajovali záujmy miest a obcí Slovenska a rokovali so štátom o financovaní prenesených kompetencií. Uzniesli sa na tom na sneme Združenia miest a obcí hornej Nitry (ZMO HN) vo štvrtok v Bojniciach.


"Je to veľmi vážna téma. V médiách počúvame stále informácie, ako má samospráva dostatok peňazí a máme vysoké podielové dane. Je pravdou, že podielové dane sa napĺňajú, ale na druhej strane bolo schválených neskutočne veľa noviel zákonov, ktorými boli mestám a obciam uložené povinnosti," načrtol predseda ZMO HN Vojtech Čičmanec.

Ide podľa neho o zimnú údržbu chodníkov, navyšovanie poplatkov za skládkovanie odpadu, ako i obedy zadarmo a mnohé ďalšie veci, ktoré obce čakajú. "V poslednom čase to bola novela zákona o dani z príjmov, kde dôjde k výpadku na podielových daniach. V parlamente je zákon o revíziách detských ihrísk, čo sú veci, ktoré budú zaťažovať obecné rozpočty," podotkol.

ZMO HN chce v tejto súvislosti podporiť orgány ZMOS s vládou SR, aby sa tieto veci prehodnotili a prehodnotili sa aj všetky príjmy, ktoré plynú do rozpočtov miest a obcí Slovenska. "Keď začneme financovať všetky prenesené kompetencie, obce to zvládnu s veľmi odretými ušami. Čo je najväčší problém, zastaví sa rozvoj na miestnej úrovni, či už je to rekonštrukcia komunikácií, budov, alebo ďalšie veci, ktoré nám vyplývajú i zo zákona, pretože sme povinní s každým jedným eurom nakladať efektívne, hospodárne a účelne. Všetky finančné zdroje sa presunú do spomínaných oblastí," priblížil.

ZMOS v tejto súvislosti pripravil i audit kompetencií obcí a miest, ktorý má slúžiť ako podklad na rokovanie so štátom. "Audit kompetencií prenesených výkonov jasne preukázal to, čo tvrdíme už dávnejšie. Či už matričný, alebo stavebný úrad, ktoré fungujú ako prenesený výkon štátnej správy, sú nedofinancované zo strany štátu a tento stav je už ďalej neudržateľný," ozrejmil podpredseda ZMOS Radomír Brtáň.

Zo strany ZMOS je podľa neho možná jedine argumentácia a komunikácia, či už so zákonodarcami alebo partnermi, orgánmi, ktoré majú možnosť ovplyvniť to, akým spôsobom bude financovaná štátna správa a práve prenesený výkon na samosprávy. "Ja sám viem z vlastnej skúsenosti, že stavebný úrad musíme dofinancovať a nestačia nám zdroje, ktoré nám posunie štát na pokrytie nákladov súvisiacich s chodom úradu," dodal.




 

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Odchádzajúci starosta Budapešti bude radiť Orbánovi
<< predchádzajúci článok
Rašiho úrad: Národný projekt má rozšíriť kapacitu vládneho cloudu