Holokaust musí zostať výstrahou pre dnešné a budúce generácie, povedal pri príležitosti Medzinárodného dňa pripomenutia si holokaustu Rómov podpredseda vlády Dušan Čaplovič. "Je preto dobré, že ...
BRATISLAVA 2. augusta (WEBNOVINY) - Holokaust musí zostať výstrahou pre dnešné a budúce generácie, povedal pri príležitosti Medzinárodného dňa pripomenutia si holokaustu Rómov podpredseda vlády Dušan Čaplovič. "Je preto dobré, že ani na Slovensku nie sú návštevy Osvienčimu a ostatných pamätných miest žiakmi základných a stredných škôl, či iné formy zážitkového vzdelávania o holokauste, ničím výnimočným. Práve naopak, stávajú sa samozrejmou súčasťou výučby histórie," dodal Čaplovič. Podpredseda vlády vníma citlivo tragédiu slovenských a európskych Rómov počas druhej svetovej vojny, preto bude aj naďalej podporovať vzdelávanie o holokauste, predovšetkým v podobe priamej prítomnosti študentov na miestach, na ktorých sa holokaust odohrával.
Verejnosť si dnes pripomína Medzinárodný deň spomienky na holokaust Rómov a na udalosti spojené s vyhladzovaním rómskeho etnika počas druhej svetovej vojny. V noci z 2. na 3. augusta 1944 bol koncentračný tábor Auschwitz – Birkenau, do ktorého nacisti zhromažďovali najmä Rómov zlikvidovaný. Časť väzňov bola deportovaná do ďalších koncentračných táborov, ale 2 897 rómskych mužov, žien a detí skončilo v plynových komorách. Podobný osud postihol asi 21-tisíc Rómov žijúcich v Európe, ktorí boli deportovaní do tábora Auschwitz - Birkenau. V Európe sa celkový počet obetí prenasledovania počas Druhej svetovej vojny, označených za Cigánov alebo cigánskych miešancov ohrozujúcich čistotu rasy, vyšplhal na viac ako pol milióna.
SITA