Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport    ZOH v Kanade 2010

03. februára 2010

Hokej SR na ZOH - dvakrát solídne, dve katastrofy



Vo Vancouveri bude hrať slovenská hokejová reprezentácia na svojom jubilejnom piatom olympijskom turnaji. Dosiaľ Slováci, majstri sveta z roku 2002, nezískali pod piatimi kruhmi ...



Zdieľať
Foto: SITA


BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) - Vo Vancouveri bude hrať slovenská hokejová reprezentácia na svojom jubilejnom piatom olympijskom turnaji. Dosiaľ Slováci, majstri sveta z roku 2002, nezískali pod piatimi kruhmi ani jeden cenný kov. Ich najlepším umiestnením bola piata priečka v roku 2006 v Turíne. Premiéru na ZOH absolvovalo Slovensko v roku 1994 v Lillehammeri, kde 6. miestom a len nešťastnou štvrťfinálovou prehrou s Ruskom po predĺžení potvrdilo, že mu právom patrí miesto medzi elitou a nie v C-kategórii, kam sa dostalo po rozdelení Československa, a odkiaľ sa muselo dva roky prebíjať do A-kategórie. Olympiády v Nagane 1998 a Salt Lake City 2002 dopadli pre slovenskú reprezentáciu aj vzhľadom na zvláštny systém turnaja a nemožnosť nastúpiť od začiatku s najsilnejším výberom katastrofálne. Desiata, resp. trinásta priečka ani zďaleka neodrážala vtedajšie kvality slovenského hokeja.

Prehľad účinkovania hokejistov SR na ZOH v rokoch 1994 až 2006:

ZOH LILLEHAMMER 1994
Premiéra slovenských hokejistov na ZOH sa skončila 6. miestom, ale nechýbalo veľa a skvele hrajúci tím vedený trénerom Júliusom Šuplerom mohol hrať aj o medaily. Slováci totiž Rusku podľahli vo štvrťfinále 2:3 až po predĺžení. Vtedy ešte ani nie 20-ročný Miroslav Šatan sa s 9 gólmi (celkovo 9+0) stal najlepším strelcom olympijského turnaja, 21-ročný Žigmund Pálffy zasa najproduktívnejším hráčom s 10 bodmi (3+7) a prvú trojku kanadského bodovania uzatváral skúsený, už 37-ročný kapitán Peter Šťastný s 9 bodmi (5+4). Slovensko sa na ZOH ´94 prebojovalo až z kvalifikácie, keďže po rozdelení Československa v roku 1993 získali nástupnícke práva Česi.

Mužstvo odohralo 8 zápasov, 4-krát vyhralo (1-krát po predĺžení), 2-krát prehralo (1-krát po predĺžení) a 2-krát remizovalo, celkové skóre 35:29.

Tím SR - brankári: Jaromír Dragan, Eduard Hartmann, Miroslav Michalek, obrancovia: Jerguš Bača, Vladimír Buřil, Miroslav Marcinko, Stanislav Medřík, Ľubomír Sekeráš, Marián Smerčiak, Róbert Švehla, Ján Varholík, útočníci: Jozef Daňo, Oto Haščák, Branislav Jánoš, Ľubomír Kolník, Roman Kontšek, Žigmund Pálffy, Róbert Petrovický, Vlastimil Plavucha, Dušan Pohorelec, René Pucher, Miroslav Šatan, Peter Šťastný. Tréner: Július Šupler.

Konečné poradie: 1. Švédsko, 2. Kanada, 3. Fínsko,... 6. Slovensko.

ZOH NAGANO 1998
Slovensko si muselo účasť v hlavnom turnaji, kde mali isté miesto len Kanada, USA, Rusko, Česko, Švédsko a Fínsko, vybojovať už priamo v Nagane v kvalifikácii ôsmich tímov, ktoré hrali o dve voľné miesta. Lenže vzhľadom na to, že NHL prerušila svoj program len v čase hlavného turnaja, Slovensko nastúpilo v kvalifikačnej časti bez svojich opôr Demitru, Pálffyho, Stümpela, Šatana a Zedníka. Tí prišli do dejiska hier zbytočne, videli len potupnú prehru 3:4 s Kazachstanom a neodohrali na turnaji ani minútu. Okrem toho Slováci, ktorých viedol tréner Ján Šterbák, doplatili aj na chrípkovú epidémiu. Slovensko v A-skupine kvalifikačného turnaja remizovalo 2:2 s Rakúskom, vyhralo 4:3 nad Talianskom a rovnakým výsledkom prehralo s Kazachstanom. Skončilo v nej druhé, do hlavnej fázy postúpil iba víťazný Kazachstan. V zápase o konečné 9. miesto potom prehralo s Nemeckom 2:4.

Mužstvo odohralo 4 zápasy, 1-krát vyhralo, 2-krát prehralo a 1-krát remizovalo, celkové skóre 11:13.

Tím SR - brankári: Igor Murín, Pavol Rybár, Miroslav Šimonovič, obrancovia: Ivan Droppa, Stanislav Jasečko, Miroslav Mosnár, Ľubomír Sekeráš, Róbert Švehla, Ján Varholík, Ľubomír Višňovský, útočníci: Peter Bondra, Zdeno Cíger, Jozef Daňo, Oto Haščák, Branislav Jánoš, Ľubomír Kolník, Roman Kontšek, Ján Pardavý, Róbert Petrovický, Vlastimil Plavucha, Peter Pucher, Karol Rusznyák, Roman Stantien, pre chorobu nenastúpili Jerguš Bača, Róbert Pukalovič.
V dejisku ZOH boli Miroslav Šatan, Žigmund Pálffy, Richard Zedník, Pavol Demitra, Jozef Stümpel, ale keďže SR do hlavného turnaja nepostúpila, napokon sa neocitli ani na súpiske. Tréner: Ján Šterbák.

Konečné poradie: 1. Česko, 2. Rusko, 3. Fínsko,... 10. Slovensko.

ZOH SALT LAKE CITY 2002
Slovensko opäť skončilo svoju púť v kvalifikačnej časti olympijského turnaja. Nastúpilo v nej podobne ako v Nagane bez niektorých hviezd z NHL, keďže profiliga mala prestávku len v čase hlavnej fázy, v ktorej mala istý štart šestica Kanada, USA, Rusko, Fínsko, Švédsko, Česko. Slováci pod vedením strojcu strieborného úspechu na MS 2000 v Petrohrade Ján Filca podľahli už v úvodnom súboji kvalifikačnej časti Nemecku 0:3 a tento výsledok naznačil ďalší osud mužstva. Remíza 6:6 s Lotyšskom a prehra 2:3 s Rakúskom, keď tréneri mohli po vynútených odchodoch niektorých hráčov späť do ich klubov v NHL postaviť iba 13 korčuliarov, iba dovŕšili ďalšiu olympijskú katastrofu v dôsledku nerovnoprávneho hracieho modelu. V zápase s Francúzskom o konečné 13. miesto síce Filcovmu výberu pomohli ešte ďalší hráči z NHL, ale ani víťazstvo 7:1 nezakrylo obrovské sklamanie.

Mužstvo odohralo 4 zápasy, 1-krát vyhralo, 2-krát prehralo a 1-krát remizovalo, celkové skóre 15:13.

Tím SR - brankári: Ján Lašák, Pavol Rybár, Rastislav Staňa, obrancovia: Richard Lintner, Ivan Majeský, Dušan Milo, Jaroslav Obšut, Richard Pavlikovský, Peter Smrek, Ľubomír Višňovský, útočníci: Ľuboš Bartečko, Pavol Demitra, Michal Handzuš, Marián Hossa, Richard Kapuš, Žigmund Pálffy, Ján Pardavý, Rastislav Pavlikovský, Róbert Petrovický, Jozef Stümpel, Miroslav Šatan, Richard Šechný, Jaroslav Török. Tréner: Ján Filc.

Konečné poradie: 1. Kanada, 2. USA, 3. Rusko,... 13. Slovensko.

ZOH TURÍN 2006
Slovenskí hokejisti skončili na 5. mieste a vybojovali si svoje najlepšie umiestnenie v histórii ZOH. Na rozdiel od Nagana 1998 i Salt Lake City 2002 mali tentoraz všetky mužstvá rovnaké podmienky a hral sa iba jeden hlavný turnaj za účasti 12 tímov, pričom všetky mali šancu nastúpiť v najsilnejšom zložení. Mužstvo trénera Františka Hossu vyhralo v základnej B-skupine všetkých 5 duelov (Rusko 5:3, Švédsko 3:0, Kazachstan 2:1, USA 2:1, Lotyšsko 6:3), ale vo štvrťfinále prehralo s Českom 1:3. Útočník Marián Hossa obsadil s 10 bodmi (5 + 5) tretiu priečku v kanadskom bodovaní na turínskom turnaji za dvojicou Fínov Teemu Selänne - Sakku Koivu (obaja po 11 bodov). Jeho spoluhráčom z útoku sa tiež darilo - Pavol Demitra nazbieral 7 bodov (2+5) a Marián Gáborík takisto 7 bodov (3 + 4).

Mužstvo odohralo 6 zápasov, 5-krát vyhralo, 1-krát prehralo, celkové skóre 19:11.

Tím SR - brankári: Peter Budaj, Karol Križan, Ján Lašák, obrancovia: Zdeno Chára, Milan Jurčina, Ivan Majeský, Andrej Meszároš, Radoslav Suchý, Martin Štrbák, Ľubomír Višňovský, útočníci: Ľuboš Bartečko, Peter Bondra, Pavol Demitra, Marián Gáborík, Marián Hossa, Marcel Hossa, Richard Kapuš, Ronald Petrovický, Jozef Stümpel, Tomáš Surový, Marek Svatoš, Miroslav Šatan, Richard Zedník. Tréner: František Hossa.

Konečné poradie: 1. Švédsko, 2. Fínsko, 3. Česko,... 5. Slovensko.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Svatošov návrat, Hejdukov sa odložil na marec
<< predchádzajúci článok
Slovenské naj, naj, naj...